Uudised Finantsuudised.ee

Seitse võtmeküsimust ärianalüüsiga alustamisel

Ärianalüüs

Miks üldse alustada ärianalüüsiga? Kas see tasub end ära? Kuidas ma oma andmed kätte saan? Ärianalüüsiga alustamisel võib tekkida mitmeid küsimusi. Et julgustada ettevõtteid ärianalüüsi teekonda ette võtma, vastab olulisematele küsimustele neist Andres Kukke, Infovara endine ärianalüüsi juhtivkonsultant, nüüd Statistikaametis peadirektori asetäitja infotehnoloogia alal.

Milline on analüütilise võimekuse otstarve ehk miks üldse on minu ettevõttes ärianalüüsi tarvis?

See on olulisemaid küsimusi ärianalüüsiga alustamisel. Ärianalüüsi kasutamine ettevõttes võimaldab tegutseda andmete analüüsist saadud info baasilt. Nii on võimalik tegutseda targemalt – teha igapäevaselt kasulikumaid otsuseid, suurendada efektiivsust, säästa aega ja raha. Kõikidel ettevõtetel on olemas andmed, võidab see, kes suudab need enda eduks paremini tööle panna. Täna ei ole enam niivõrd küsimus, kas analüüsi on tarvis, vaid millal alustada ja milliseid tööriistu kasutada.

Kas minu andmed on võimalik kätte saada mistahes andmeallikatest?

Ettevõtte andmed asuvad reeglina väga paljudes erinevates andmebaasides ja kohtades. Enamasti on kasutusel mõni ERP- ja CRM-süsteem ning eelarved on kusagil tabelites või omaette planeerimistarkvaras, aga sellele lisaks võib olla mõni laoprogramm, kliendirahulolu jälgimiseks soovitusindeks, mõni kalendri süsteem tööaja arvestuseks, turundustarkvarad e-kirjade või e-poodide jaoks, tootmisettevõtetes liinide ja toodangu jälgimiseks eraldisesivad tarkvarad ning palju muid andmeid sisaldavaid keskkondi. Osad neist andmetest võivad olla ettevõtte enda baasides ja serverites, osad pilves.

Spetsiaalsete analüüsiplatvormide abil on võimalik andmed neist kõigist kätte saada ja siduda otsustajate jaoks ühtseks tervikuks. Selliste analüüsiplatvormide suur eelis ongi see, et tehnoloogilised piirangud praktiliselt puuduvad. Nii on võimalik luua erinevate andmete põhjal just selliseid seoseid, nagu kasutajal vaja on.

Milliseid andmeid tasub koguda?

Andmeanalüüsi mõistes liigub maailm sinnapoole, et enne kogu, siis analüüsi. Seetõttu on üldine soovitus alati kõiki ettevõtte tegevusega seotud andmeid koguda. Andmeanalüüsis võivad need ühel hetkel osutuda hädavajalikuks vajalike seoste loomisel ja erinevate äriprobleemide lahendamisel.

Kas saan andmed kätte mugavalt ja kiirelt?

Sageli tähendab mingite andmete kättesaamine e-kirja saatmist IT-osakonda, kust oodatakse siis paar päeva aruannet. Vastuse baasil võivad tekkida aga uued küsimused ja kogu ring kordub taas. Nii tundub andmete koondamine ja andmepõhine tegutsemine kohmakas ning aeganõudev.

Õnneks on tänapäeval abiks analüüsiplatvormid, mis ei piira kasutaja ligipääsu ning võimaldab vaid paari hiireklikiga jõuda vajaliku infoni.
Veelgi enam – kaasaegne tehnoloogia võimaldab meie andmed linkida n-ö kesksesse andmejärve (data lake) nii, et tingimata ei ole vaja isegi andmeaitasid või andmeladusid ehitada. Nii üldpildile kui ka detailsetele andmetele saab siis kiiresti ligi – selleks ei ole vaja eraldi pöörduda IT-osakonna poole. Kõigil, kellel platvormile ligipääs on, saab igalt poolt ja igal ajal oma ettevõtet puudutavale infole ligi.

Kas andmed on kõigile töötajatele lihtsasti arusaadavad?

Andmete kasutusel on oluline vahe aruandlusel ja visuaalsel avastamisel. Et näha seoseid ja mustreid, on tarvis, et andmete mõistmine toimuks automaatselt ja ei nõuaks meilt eraldi pingutust. Suured Exceli tabelid ei anna meile ülevaatlikku pilti. Seepärast ongi oluline, et andmed oleks meile lihtsas visuaalses keeles kättesaadavad.

Analüüsiplatvormid pakuvad nutikaid viise, kuidas andmeid visualiseerida ja seeläbi need meie jaoks lihtsasti mõistetavaks teha. 

Kas saame projekti elluviimisega hakkama?

Kui ettevõtte juhtkond toetab ärianalüüsiga alustamist ja on olemas projektijuht, ei ole põhjust, miks peaks projekt ebaõnnestuma. Kõige olulisem samm, nagu alati, on julgus alustada. Kui ka esialgu võib tunduda andmete kättesaamine või uue platvormi tundmaõppimine suur amps, siis kogemus näitab, et kõik soovijad saavad sellega hakkama. Kes ise juba platvormi sees andmetega mängima hakkab, saab ka selle toimimisloogikale ilusti pihta.

Mis see kõik maksab ja kui palju aega võtab?

Ärianalüüsiga alustamiseks kuluv aeg ja raha oleneb paljuski ettevõtte vajadustest ja valmisolekust. Siiski ei tohiks esialgne platvormi loomine ja juurutamine ettevõttes aega võtta üle paari kuu. Kuigi platvormi soetamine nõuab ettevõttelt rahalist investeeringut, tõestavad kogemused, et ärianalüüsi kasutuselevõtt toob kaasa olulise ajalise ja rahalise võidu.

Ärianalüüs

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
21. February 2018, 19:19
ValdkonnaTööpakkumised Kõik tööpakkumised >