24. september 2018
Jaga lugu:

Eestis rakendamata või unustatud maksudest

Tallinna linn tõstis selle suve lõpus päevakorda turismimaksu, mida praegune kohalike maksude seadus kehtestada ei luba, aga linnavalitsuse arvates võiks lubada, et omavalitsuste tulubaasi tugevdada, kirjutab Villu Zirnask septembrikuu Finantsjuhtimise Infolehe juhtkirjas.

Villu Zirnask  Foto: Urmas Kamdron

Jutt tulubaasist ei ole vale argument, sest kui nimetatud seadust vaadata, siis on kohalikele omavalitsusele lubatud maksude loetelu muudkui lühendatud ning praeguseks on alles jäänud reklaamimaks, teede ja tänavate sulgemise maks, parkimistasu, mootorsõidukimaks, loomapidamismaks ja lõbustusmaks. Neistki kolme viimast omavalitsused ei kasuta. Põhjus on peamiselt selles, et neid on ühel või teisel põhjusel keeruline koguda nii, et omavalitsus kõiki otseseid ja kaudseid kulusid arvestades plussi jääks.

Turismimaksu puhul kerkib üles sama kahtlus. Selles infolehes tutvustame sisekaitseakadeemia finantskolledžis kaitstud lõputööd, kus leitakse, et Tallinnas võiks üheeurose turismimaksu rakendamisel siiski mõtet olla, sest sellest laekuks eeldatavasti rohkem tulu kui teede ja tänavate sulgemise maksust.

See ei ole muidugi lõplik tõde, pärast teema tõstatamist on turismimaksule antud erinevaid hinnanguid. Aga seda saab pärast finantskolledži lõputööde sirvimist (anname neist lühiülevaate infolehe selles ja järgmises numbris) küll öelda, et tudengitel on lastud teha huvitavat tööd mitmesuguste uute maksude rakendatavuse, maksuerisuste, erirežiimide otstarbekuse ja maksuaukude sulgemise võimalikkuse hindamisel.

Näiteks: kas mäletate, et kunagi koguti Eestis karusnahaaktsiisi? Või kas teate, et Saksamaal kehtib kohviaktsiis? Karusnahaaktsiisi taaskehtestamisest või kohviaktsiisi kehtestamisest Eestis edulugu ilmselt ei saaks, aga tore ikkagi, et selliseid alternatiivseid võimalusi (olemasolevate maksude kergitamise asemel) ilma poliitilise kallutatuseta kasvõi rakenduskõrgkooli lõputööde tasemel uuritakse.

Jaga lugu:
FINANTSUUDISTE UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad finantsteemaliseduudised igal nädalal enda postkasti.

Finantsuudised.ee toetajad:

Enimloetud
Bret Metsküla
Bret MetskülaFinantsuudised.ee juhtTel: 58 117 860bret@finantsuudised.ee
Kaspar Kitsing
Kaspar KitsingReklaamimüügi projektijuhtTel: 569 549 79kaspar.kitsing@aripaev.ee