Analüüsid Villu Zirnask, Finantsjuhtimise Infoleht

Põllumajandustootjad pikka maksetähtaega ei salli

Arve

Kui teiste materjalide ostmisel on lepinguga määratud pikad maksetähtajad, üldjuhul 30–90 päeva, siis põllumajandustootjatega arveldamisel on maksetähtajad märgatavalt lühemad, alates paarist päevast kuni seitsme päevani, kirjutab Regina Jürjets Eesti maaülikoolis kaitstud magistritöös „Protsesside parendamise meetodite rakendamine Orkla Accounting Centre OÜ-s“.

„AS Põltsamaa Felixi ostujuhi sõnul ei ole võimalik põllumajandustootjatelt osta pikemate maksetähtaegade alusel, sest tootjad ei ole nõus oma toodangut müüma pikema tasumise tähtajaga. Lühikestest maksetähtaegadest kinnipidamiseks kasutab AS Põltsamaa Felix faktooringu teenust,“ kirjutab Jürjets. Lühike tähtaeg seab arve kirjendamise protsessile lisanõuded, et maksetähtaegadest saaks kinni pidada.

Orkla ostab põllumajandustootjatelt köögivilju: kapsast, peeti, kurki, kartulit ja kõrvitsat. Nende ostmise protsess on kontserni eri ettevõtetes (Norras Orkla Foods Norge, Taanis Orkla Confectionery & Snacks Danmark ning Eestis Kalev ja Põltsamaa Felix) erinev nii omavahel kui ka ülejäänud tootmissisenditest. Jürjets kirjutab, et kaks esimest koostavad ostuarve ise, Felix aga laseb koostada müüjal. Ostetava kauba kogus tehakse kindlaks ostja juures – see on üks põhjus, miks arve koostab ostja. Felixki kasutas veel mõne aja eest seda varianti, aga protsessi lihtsustamiseks koostab arve Felixilt saadud andmete alusel müüja.

Telli lugemisõigus

Täispikkuses näevad seda lugu Finantsjuhtimise Infolehe tellijad
TELLI LUGEMISÕIGUS
Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
17. January 2018, 12:22

Finantsuudised.ee toetajad: