Aktsiaseltsi KredEx Krediidikindlustus juhatuse liige Katrin Savi ütleb, et rahvusvahelises äris on ostu-müügiprotsessis lisaks toote või teenuse kvaliteedile olulised ka muud tingimused, näiteks pikk maksetähtaeg aga ka müüja poolt pakutavad finantseerimislahendused. „Suuremate tehingute puhul on oluline pikk maksetähtaeg koos paindliku maksegraafikuga, mida välispartner ootab. Kui ostja soovib tasuda kolme, viie või isegi kümne aasta jooksul, satub Eesti ettevõtja keerulisse olukorda. Riskid on suured, sest maksed võivad viibida või üldse laekumata jääda, ent tellimusest loobuda ei taha ükski eksportija,“ lausus ta Äripäeva Raadios kõlanud saates.

- KredEx Krediidikindlustuse juhatuse liige ja müügiosakonna juht Katrin Savi selgitab krediidikindlustuse kasu ettevõtjale.
- Foto: Erakogu
Selle probleemi lahendamiseks on KredEx ning Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutus loonud tööriistad, mis käivad käsikäes — pikaajaliste eksporditehingute kindlustus ja ekspordilaen.
Katrin Savi selgitas, et lahendus on mõeldud kapitali ja kestvuskaupade müüjale, aga ka suuremahulise teenuse pakkujale. Kindlustus katab suure osa riskist, kui ostja ei täida oma maksekohustust, pakkudes lisaks kaitset ka poliitiliste sündmuste vastu, mis võivad ekspordile olulist mõju avaldada. „Ekspordilaen annab eksportijale võimaluse saada suurem osa müügitulust kohe kätte, kuigi ostja maksab hiljem vastavalt kokkulepitud maksegraafikule.“ Ta lisas, et selline lahendus aitab tugevdada ettevõtte rahavoogu ning vähendada finantskoormust, mis on eriti oluline pikaajaliste ja mahukate ekspordiprojektide korral.
Praktika ja kogemused
Mitmed Eesti ettevõtted on pikaajaliste tehingute krediidikindlustuse ja ekspordilaenu lahendusi juba kasutanud ning kinnitavad nende strateegilist väärtust.
Bikeep OÜ juht
Kristjan Lind tõdes, et ilma KredExi toetuseta oleks osa rahvusvahelisi tellimusi jäänud vastu võtmata. „See andis meile võimaluse konkureerida täiesti uuel tasemel ja laieneda Uus-Meremaa turule,“ osutas ta.
Ka
Hekotek AS on kasutanud kombineeritud lahendust, mida KredEx ja EIS koostöös pakuvad. Juhatuse liige
Tõnis Haldna kirjeldas, kuidas nende projekt Helsingist tunnise autosõidu kaugusel kestis üle kolme aasta ning makseriski katmine oli kriitilise tähtsusega. „Kliendi riski katab nüüd KredEx ,“ selgitas Haldna. „Meie projektid kestavad aastaid – seetõttu on oluline, et makserisk oleks kaetud kogu perioodi vältel.“
Artikkel jätkub pärast reklaami
Sarnaseid lahendusi pakuvad ka teiste riikide ekspordikrediidi agentuurid. Saksamaa Euler Hermes rõhutab, et riigi garantiid võimaldavad eksportijatel endil kanda vähem riske ja samal ajal pakkuda ostjatele soodsamaid tingimusi. Prantsusmaa Bpifrance on toonitanud, et ostjakrediidi kindlustus annab välisostjale soodsa laenu ja pikema maksetähtaja, kuid eksportija saab oma raha kohe kätte.
Lühiajaline krediidikindlustus – tugi igapäevaseks müügiks
Kõik tehingud ei ole mahukad ega pikaajalised. Seetõttu sobib paljudele ettevõtetele KredExi lühiajaliste tehingute krediidikindlustus, millega kindlustatakse müügitehinguid maksetähtaegadega tavapäraselt 30 kuni 90 päeva.
Savi selgitas, et teenuse paindlikkus võimaldab ettevõttel kindlustada nii kogu müügikäibe kui üksikuid tehinguid, sõltuvalt vajadusest. See laialt kasutatav lahendus sobib igasuguse suurusega ettevõttele — olgu sihtturg kodumaine või rahvusvaheline.
Baltliner OÜ finantsjuht
Natalja Valdmann tõi välja, et nende äris jäävad maksetähtajad keskmiselt 30–90 päeva vahele ning iga tasumata arve võib tugevalt mõjutada ettevõtte likviidsust.
„Meie jaoks võib iga tasumata arve väga valusalt mõjutada meie likviidsust,“ selgitas Valdmann. Ta rõhutas, et krediidikindlustus on aidanud neil hoida rahavoogu stabiilsena ja pakkuda klientidele paindlikke tingimusi. „Müük on väga hea, aga raha on veel parem, kui saad selle tagasi,“ lisas ta.
Krediidikindlustuse kasu – müügitöö tööriist, mitte ainult kaitse
Katrin Savi sõnul on krediidikindlustuse väärtus laiem, kui ainult ostja makseriski maandamine. Isegi kui ettevõttel pole krediidikahjusid, siis annab krediidikindlustus võimaluse liikuda koduturult välja eksportturgudele ning stabiilselt kasvada ja areneda. Krediidikindlustus annab kindlustunde ja rahuliku ööune.
Lisaks kindlustusvõtja müügivõimekuse kasvatamisele on krediidikindlustusel oluline roll ka finantseerimises. Savi tõi välja, et kindlustus toimib tagatisena ka panga faktooringut kasutades, mis omakorda avab ettevõttele rahastamisvõimaluse.
Savi viitas ka Euroopa statistikale: „Kui meenutada mõne aasta tagust Euroopa statistikat, siis krediidikindlustus aitab suurendada eksporti kuni 30 protsenti. See on märkimisväärne.“
Artikkel jätkub pärast reklaami
Euroopa Süsteemsete Riskide Nõukogu 2022. aasta andmetel on Lääne-Euroopas keskmiselt kindlustatud kuni 15% ettevõtete kogukäibest ja 60% krediiditingimustel ekspordikäibest. Eestis ei ole krediidikindlustus veel laialdaselt kanda kinnitanud. Kuigi täpset turustatistikat pole, hindab KredEx, et 2024. aastal kindlustas selts ligikaudu 3-4% Eesti ettevõtjate ekspordikäibest.
Kindlustunne ja julgus kasvada nii kodu- kui välismaal
Krediidikindlustuse ja ekspordilaenu kombinatsioon annab ettevõtjale kindlustunde teha julgeid otsuseid ning sõlmida keerukamaid ja mahukamaid lepinguid. Savi rõhutab, et see võimaldab teostada projekte sihtturul kus riskid võivad olla suured, kuid võimalused veelgi suuremad. „Kui ettevõtja saab kindluse, et raha jõuab kohale, saab ta julgemalt konkureerida ja kasvada ka turgudel, kus riskid on suured,“ selgitas ta.
Samas lühiajaliste tehingute krediidikindlustus toetab ka neid ettevõtteid, kelle eesmärk on turvaliselt kasvatada müügikäivet nii koduturul kui ka välisturgudel ning pakkuda klientidele paindlikke maksetingimusi.
Juhtides tähelepanu sellele, miks Eesti ettevõtjatel tasub neid tööriistu kasutusele võtta, rõhutas Savi: „Need lahendused annavad julguse kasvada, laieneda uutele turgudele ja pakkuda klientidele lahendusi, mis teevad tehingud võimalikuks.“
Just seetõttu on oluline, et Eesti ettevõtete juhid, finantsjuhid ja ekspordijuhid mõtleksid, kuidas KredExi pakutavad tööriistad võiksid toetada nende järgmisi kasvusamme ja aidata saavutada seatud eesmärke.
Kuula samal teemal Äripäeva Raadios eetris olnud saadet järele siit:
Kuidas üks leping võib päästa miljonite eurode suurusest kahjumist?
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Aktsiaseltsi KredEx Krediidikindlustus juhatuse liige Katrin Savi ütleb, et rahvusvahelises äris on ostu-müügiprotsessis lisaks toote või teenuse kvaliteedile olulised ka muud tingimused, näiteks pikk maksetähtaeg aga ka müüja poolt pakutavad finantseerimislahendused. „Suuremate tehingute puhul on oluline pikk maksetähtaeg koos paindliku maksegraafikuga, mida välispartner ootab. Kui ostja soovib tasuda kolme, viie või isegi kümne aasta jooksul, satub Eesti ettevõtja keerulisse olukorda. Riskid on suured, sest maksed võivad viibida või üldse laekumata jääda, ent tellimusest loobuda ei taha ükski eksportija,“ lausus ta Äripäeva Raadios kõlanud saates.