Autor: Finantsuudised.ee • 16. märts 2017
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Audiitortegevuse seaduse muudatused vähendavad bürokraatiat

Foto: pixabay.com
Valitsus kiitis heaks audiitortegevuse ja teiste seaduste muudatused, mis jõustudes vähendavad bürokraatiat nii era- kui ka avalikus sektoris. Muudatused on kavandatud jõustuma käesoleva aasta 1. juulil.

Muudatuste jõustumise järel annab vandeaudiitori kutset edaspidi audiitorkogu audiitortegevuse järelevalvenõukogu. Seni on vandeaudiitori kutset andnud audiitorkogu ettepanekul rahandusminister oma otsusega.

„Tugevdame audiitortegevuse järelevalvenõukogu sõltumatust – edaspidi ei tohi sellesse kuuluda praktiseerivaid audiitoreid. Hea audiitorteenus tagab selle, et ettevõtjad ja investorid saavad õiget ja usaldusväärset informatsiooni,“ ütles rahandusminister Sven Sester. 

Ka muud vandeaudiitorite tunnustamise ja tegevuslubade andmisega seotud ülesanded, mida seni täitis rahandusministeerium, antakse üle audiitorkogu audiitortegevuse järelevalvenõukogu pädevusse. Järelevalvenõukogu liikmed nimetab ametisse rahandusminister.

Vandeaudiitorite kutseorganisatsiooni koondatakse vannutatud audiitorite ja audiitorühingute tunnustamine, kutsetegevuse standardite kinnitamine, jätkuõppe korraldamine, samuti kvaliteedi tagamise süsteemid ning uurimis- ja halduslikud distsiplinaarsüsteemid. Tehtavad muudatused lühendavad menetlusprotsesse, mis kahandab halduskoormust ja säästab raha. Senine kolmetasandiline järelevalvesüsteem muutub kahetasandiliseks. Rahandusministeerium jääb tegema haldusjärelevalvet audiitorkogu üle.

Rahandusministeeriumi vabastamine kutsete ja tegevuslubade andmise, kehtetuks tunnistamise ja muudest sellistest seotud ülesannetest võimaldab ministeeriumil keskenduda õigusloomele.

Eelnõu määratleb avaliku huvi üksustena börsiettevõtted, kindlustusseltsid ja pangad. Avaliku huvi üksuse määratlus viiakse Euroopa Liidu direktiiviga lubatud miinimumini. Avaliku huvi üksuse mõiste kitsendamine on otstarbekas, et vältida halduskoormuse suurenemist nii era- kui ka avalikus sektoris: avaliku huvi üksustele tehtud audititest nõuab Euroopa Liidu õigus edaspidi tavapärasest märksa detailsemaid aruandeid ja samuti kehtib neile hulk muid kõrgendatud nõudeid. 2015. aastaga võrreldes vabaneksid keerulisema aruandluse kohustusest 81 aktsiaseltsi ja 18 osaühingut ning toonastest omavalitsustest 16 linna ja 18 valda.

Eelnõu järgi tuleb edaspidi raamatupidamise aastaaruande kohustusliku auditi tegemiseks sõlmida leping vähemalt kahe aasta pikkuseks perioodiks. Pikem lepingu minimaalne kestus võimaldab tõsta audiitorteenuse kvaliteeti.

Allikas: rahandusministeerium

 

Muudatuste jõustumise järel annab vandeaudiitori kutset edaspidi audiitorkogu audiitortegevuse järelevalvenõukogu. 

Ka muud vandeaudiitorite tunnustamise ja tegevuslubade andmisega seotud ülesanded antakse üle järelevalvenõukogu pädevusse. 

Vandeaudiitorite kutseorganisatsiooni koondatakse vannutatud audiitorite ja audiitorühingute tunnustamine, kutsetegevuse standardite kinnitamine, jätkuõppe korraldamine, kvaliteedi tagamise süsteemid ning uurimis- ja halduslikud distsiplinaarsüsteemid.

Eelnõu määratleb avaliku huvi üksustena börsiettevõtted, kindlustusseltsid ja pangad. Avaliku huvi üksustele tehtud audititest nõutakse edaspidi tavapärasest detailsemaid aruandeid.

Eelnõu järgi tuleb edaspidi raamatupidamise aastaaruande kohustusliku auditi tegemiseks sõlmida leping vähemalt kaheks aastaks.

Liitu Finantsuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Villu ZirnaskFinantsuudised.ee toimetajaTel: 50 79 827
Rain JüristoReklaamimüügi projektijuhtTel: 667 0077