Autor: Finantsuudised.ee • 3. juuli 2018
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Eesti ettevõtetesse investeeritakse 100 miljonit eurot

Fondifond EstFundi kaudu saavad siinsed suure kasvupotentsiaaliga ettevõtted umbes 100 miljonit eurot, ütles KredExi juhataja Lehar Kütt.
Lehar Kütt
Foto: Andras Kralla

KredExi juhataja Lehar Küti sõnul tehakse siinsetele ettevõtetele kättesaadavaks umbes 100 miljoni euro ulatuses riski- ja erakapitaliinvesteeringuid. „Need investeeringud aitavad üles ehitada rahvusvahelise haardega edukaid Eesti ettevõtteid,“ ütles ta.

Euroopa Investeerimisfondi juhi Pier Luigi Giliberti sõnul mängivad need investeeringud käivitavat rolli Eesti kapitalituru arendamisel.

Eesti riigi, KredExi ja Euroopa Investeerimisfondi (EIF) loodud fondifondist EstFund tehti investeeringud kahte uude fondi: Equity United PE I ja Tera Ventures Fund II. Giliberti sõnul on Euroopa Investeerimisfondi eesmärk on toetada nende investeeringutega uuenduslikke ning paljulubavaid Eesti ettevõtteid. „Praegu tegutsevad Eestis üksikud varajase faasi ettevõtetesse investeerivad investorid ja seetõttu on EstFundist tehtud investeeringutel käivitav roll Eesti riski- ja erakapitalituru elavdamises ja üldise väike- ja keskmise suurusega ettevõtete ökosüsteemi toetamises,“ leidis ta.

EstFundi eesmärk on arendada Eesti kapitaliturgu, võimaldades varajase ja laienemisfaasi ettevõtetele riski- ja erakapitaliinvesteeringuid. Selleks investeeritakse fondidesse, kes omakorda kaasavad raha ka erainvestoritelt ning investeerivad kohalikesse suure kasvupotentsiaaliga ettevõtetesse.

Tera Ventures Fund II keskendub riskikapitaliinvesteeringutele uuenduslikesse varajase arengufaasi ettevõtetesse.

Equity United PE I pakub laienemiskapitali suure kasvupotentsiaaliga ettevõtetele, mille eesmärk on suurendada oma tootevalikut või siseneda uutele turgudele. Enne ettevõtetesse investeerimisega alustamist kaasavad fondivalitsejad lisakapitali ka erainvestoritelt.

Eelmise aasta lõpus tehti EstFundist investeering ka fondi United Angels Co-Investment Fund I, mis nüüdseks investeerib aktiivselt koos erainvestoritega varajases arengufaasis Eesti ettevõtetesse.

Nimetatud investeeringutega kolme fondi lõppeb EstFundi fondivalitsejate valikuprotsess, mida on majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi ja KredExi nimel juhtinud Euroopa Investeerimisfond. Euroopa Investeerimisfond kuulub Euroopa Investeerimispanga kontserni. Selle põhiülesanne on toetada Euroopa mikroettevõtteid ning väikseid ja keskmise suurusega ettevõtteid, aidates neil rahastust leida. Fond kavandab ja arendab spetsiaalselt sellele turusegmendile suunatud riski- ja kasvukapitali, tagatisi ja mikrokrediidirahastuid. Fond toetab nii Euroopa Liidu eesmärke innovatsiooni, teadus- ja arendustegevuse, ettevõtluse, kasvu ja tööhõive alal.

EstFund on fondifond, mis on loodud Eesti Vabariigi, KredExi ja Euroopa Investeerimisfondi koostöös. EstFundi rahastab Euroopa Regionaalarengu Fond ühtekuuluvuspoliitika rakenduskava 2014–2020 fondidest 48 miljoni euroga ja EIF investeerib 12 miljonit eurot enda poolt hallatavat kapitali. Kokku investeeritakse EstFundist 60 miljonit eurot, millele lisandub erainvestorite panusena ligi 40 miljonit eurot. Investeeringuid ettevõtetesse tehakse konkursi käigus välja valitud riski- ja erakapitalifondide kaudu.

Liitu Finantsuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Villu ZirnaskFinantsuudised.ee toimetajaTel: 50 79 827
Rain JüristoReklaamimüügi projektijuhtTel: 667 0077