Autor: Finantsuudised.ee • 4. oktoober 2018
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Aasta ettevõtteks sai Cleveron

Täna nimetati pidulikul auhinnagalal Eesti aasta ettevõtteks pakiautomaate arendav ja tootev Cleveron AS.
Cleveroni asutajad Arno Kütt (vasakul) ja Peep Kuld.
Foto: Andras Kralla

Aasta ettevõte valiti Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse ja Eesti Tööandjate Keskliidu konkursi „Ettevõtluse auhind“ ning Eesti Kaubandus-Tööstuskoja konkursi „Konkurentsivõime edetabel“ parimate seast. Sel aastal konkureerisid aasta ettevõtte tiitlile Cleveron AS, Aston Synthetics OÜ, Thermory AS, Ecometal AS, SA.MET AS, Callisto Group OÜ ja Tallink Grupp AS.

EASi juhatuse esimehe Alo Ivaski sõnul on aasta ettevõte Cleveron on tõeliselt inspireeriv lugu, kus kõva tööga on nullist üles ehitatud äri, mis kasvab kordades. "See on kõrgtehnoloogiline ettevõte Viljandimaalt, mis on lahti murdnud maailma kõige suuremate kaubakettide uksed,“ ütles Ivask ja lisas, et nende sihid on veel kõrgemal.

Eesti Tööandjate Keskliidu juhataja Toomas Tamsari sõnul on võitja puhul tegu justkui Leiutajateküla Lotte raamatu pildikesega. „Kuskil „Leiutajatekülas“ mõtlevad leiutajad välja masinavärgi, mis teeb rõõmu kogu maailmale. Selliseid ägedaid näiteid otsimegi,” ütles Tamsar.

Ettevõtluskonkurss sisaldab endas kahte konkurssi:

1. Konkurentsivõime edetabel, mida korraldab kaubandus-tööstuskoda. Selle konkursi raames koostatakse ettevõtete üldine konkurentsivõime paremusjärjestus ettevõtete majandusnäitajate põhjal.

2. Ettevõtluse auhinda annab välja EAS koos Tööandjate Keskliiduga. Sellel konkursil selgitatakse välja riigile enim kasu toonud ettevõtted viies valdkonnas: aasta eksportöör, aasta uuendaja, aasta välisinvestor, aasta disaini rakendaja ja aasta pereettevõte.

Eesti Kaubandus-Tööstuskoja konkurentsivõime edetabeli 2018 võitjad:

• Konkurentsivõimelisim suurettevõte - Tallink Grupp AS

• Konkurentsivõimelisim väike- ja keskmine ettevõte - SA.MET AS

• Konkurentsivõimelisim mikroettevõte – Callisto Group OÜ

Konkurentsivõimelisimad ettevõtted 2018 tegevusvaldkonniti:

• Harju Elekter AS, tööstus ja energeetika

• AS Farmi Piimatööstus, toiduainetööstus

• Tallinna Kaubamaja grupp AS, jaekaubandus

• Orlen Eesti OÜ, hulgikaubandus

• Tallink Grupp AS, turism

• AS Kapitel, kinnisvara

• Merko Ehitus AS, ehitus

• Nortal AS, side, kommunikatsioon ja IT

• Sillamäe Sadam AS, teenindus

• Infragate Eesti AS, projekteerimine ja arhitektuur

Aasta uuendaja: Cleveron AS

Aasta eksportöör: Thermory AS

Aasta pereettevõte: Ecometal AS

Aasta disaini rakendaja: Cleveron AS

Aasta välisinvestor: Aston Synthetics OÜ

Noor ettevõtja 2018

2018. aasta noor ettevõtja on Robin Saluoks, kes teeb maailma põllumajanduses digirevolutsiooni oma ettevõttega eAgronom.

eAgronom on kasutusel viies riigis ning üle 700 000 hektaril. eAgronom on omas valdkonnas maailma TOP 5 suurima tegija seas, samuti on loodud eeldused, et selle aasta lõpuks jõutake globaalselt 1 miljoni hektarini, ehk 2% Euroopa Liidu kogu teraviljapindalast. Ning sellega muututakse ka Euroopas mahult esimeseks farmi haldamise tarkvaraks.

Esimene Robini asutatud ettevõte oli Kolm Põrsakest, mis pakub teadusetendusi lastele. Ettevõtte eesmärk on tekitada lastes huvi teaduse ja õppimise vastu. Üle 1000 koolieelikust lasteaialapse käis eelmisel aastal iganädalaselt teadusringis ning kokku nägi 2017. aastal 10 000 last Kolme Põrsakese teadusetendusi. Lisaks töötab selles ettevõttes osalise tööajaga kooli kõrvalt mitukümmend noort, kes saadud kogemust tulevikus tööturul või ettevõtjana kasutada saavad. Tänaseks on Kolme põrsakese juhtimine edasi antud.

eAgronom sai alguse tavalisest Exceli tabelist, mida Robin haldas isa ettevõtte jaoks. Sealt edasi kirjutas Robin lihtsa programmijupi Javas mida ta ülikoolis oli õppinud. Teised põllumehed nägid Robini isa kasutuses olevat tarkvara ja hakkasid uurima, et kust see saadud. Peagi kaasas Robin Kristjan-Julius Jaaki ja Stenver Jerkku kellega alustati toote väljatöötamist. Toode loodi 20 päevaga ning kohe tulid ka esimesed kliendid ning esimese kuue kuuga oli kaetud 60% Eesti teraviljatootjatest. Täna on eAgronomis tööl 28 inimest.

2017. aasta kevadel umbes pool aastat peale eAgraonomiga alustamist hakati laienema välismaale. Eesmärk on Robinil uhke – sooviks on saada kõik maailma põllumehed kasutama nende tarkvara. Laienemist alustati lähinaabritest, esmalt Läti, siis Leedu, siis Poola. Tänaseks on fookusesse võetud ka Tšehhi ning laienemisplaanid hõlmavad tervet Euroopa Liitu. Kliente on ka teistes riikides, kuid peamiselt on tegu nö testriikidega. Osadele põllumeestele on eAgronom esimene asi, mida arvutis kasutatakse ning sellest tulenevalt peab Robin tähtsaks klienditeenindust nende emakeeles, et tagada võimalikult hea suhtlus ning klienditugi.

eAgronom on veebipõhine programm, mis tegeleb toetuste reeglite järgimise, põlluraamatu pidamise, laohalduse ja logistikaga. Põllumees saab sealt leitava, reaalajas täituva põlluraamatu ja laoseisu järgi vaadata, mis tööd on tal tehtud ja mis veel teha. Lisaks pakub eAgronom veel külvikorra kaarte ja teeb igasuguseid keerulisi arvutusi, mis aitavad näiteks õigete seemnete ja täpse koguse väetise valimisel. Põllumees maksab eAgronomile igal aastal ühe euro iga hallatava hektari eest.

Liitu Finantsuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Villu ZirnaskFinantsuudised.ee toimetajaTel: 50 79 827
Rain JüristoReklaamimüügi projektijuhtTel: 667 0077