Linda Eensaar • 26 september 2019

Ülo Kaasik: investorid ja ettevõtjad on ebakindlad

Eesti Panga asepresident Ülo Kaasik on öelnud, et Eesti majanduskasv on viimasel kolmel aastal olnud üks Euroopa kiiremaid ning meil läheb hästi, kuid samas hoiatab ta, et viimaste aastate kiire kasvuspurt on ohtlik.  Foto: Raul Mee

Eesti Panga asepresident Ülo Kaasik ütles oma Äriplaani 2020 ettekandes, et Rahvusvahelise Valuutafondi prognoosid maailma järgmise aasta majanduskasvuks on selgelt langenud. Samas Eesti majanduskasvu prognoose nimetas ta isegi üllatavaks.

„Majanduse tõus on lihtsalt väga kaua kestnud ning loomulikult küsitakse siis, millal kukkumine pihta hakkab? Investorid ja ettevõtjad on praegu ebakindlad,” ütles Kaasik.

Maailma majandust jahutab tema andmetel kaubavahetuse vähenemine. Maailma kaubavahetus vähenes selle aasta teises kvartalis 0,7 protsenti. „Kaubavahetus ei ole häiritud vaid siin, vaid on laialt olnud häiritud üle maailma. Kui meil on tõkked ühes otsas, siis see avaldab mõju ka mujal,” rääkis ta.

Euroopa majanduslangust mõjutab tugevalt Saksamaa autotööstus

„Euroala majanduse väljavaade on muutunud märgatavalt kehvemaks. Ka siin mõjutavad majandust küllaltki sarnased põhjused, mis globaalselt: selgelt näiteks kaubavahetuse tagasilöögid. Eelkõige on pihta saanud Saksamaa tööstussektor. Kusjuures küsimuse all pole ainult kaubavahetus, vaid ka laiemalt küsimus, kuidas kliimapoliitika ja heitmetega tegelemine on Saksa autotööstuses pihta saanud,” tõi Kaasik näiteks.

„Et autotööstus on olnud vähikäigus, siis on see mõju avaldanud ka tervele Euroopa majandusele,” lisas ta.

Hinnatõus püsib euroalal aeglane

Euroopa Keskpanga nõukogu andmetel selgub, et hinnatõus aastaks 2019 on euroalal 1,2 protsenti. 2020 aastaks on see langenud 1 protsendile ning aastaks 2021 on see jälle veidi tõusnud: 1,5 protsendile.

„Tuleb silmas pidada, et inflatsioon on püsinud alla eesmärgi. Kui pool aastat tagasi oldi optimistlikumad, et inflatsioon jõuab eesmärgile lähemale, sest näiteks palk hakkas tõusma, siis nüüd majanduslik ebakindlus ja vähenev tööstustoodang viitavad, et optimism enam nii suur ei ole," selgitas Kaasik. Et prognoosi järgi jääb inflatsioon vahemikku 1–1,5 protsenti ja mitte 2 protsenti, nagu on eesmärk, siis on Euroopa Keskpank võtnud vastu otsuse täiendavalt stimuleerida majandust.

Esiteks langetati majanduse stimuleerimiseks näiteks keskpankades hoiustatud rahade intressimäärasid. Teiseks hakatakse ostma varasid ja seda 20 miljardi euro ulatuses kuus. Kolmandaks muudetakse pankadele suunatud laenud soodsamaks. "See on selleks, et ettevõtetel oleks rahastamise hind võimalikult madal," ütles Kaasik.

Seis on ettevõtetele veel mõnda aega soodne

„Tõsi, on kommunikeeritud, et madalad intressid püsivad veel pikemat aega. Intresse ei hakata enne tõstma, kui inflatsioon hakkab lähenema 2 protsendi lähedale," kinnitas Kaasik.

Loe pikemalt Äripäevast.

Jaga lugu:
FINANTSUUDISTE UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad finantsteemalised uudised igal nädalal enda postkasti.

Finantsuudised.ee toetajad:

Bret Metsküla
Bret MetskülaFinantsuudised.ee juhtTel: 58 117 860
Kaspar Kitsing
Kaspar KitsingReklaamimüügi projektijuhtTel: 569 549 79