Autor: Raul Nugis, KPMG Balticsi juhtiv andmeteadlane • 12. detsember 2019

Tarkvararobootika võidukäik

Tarkvararobootikat, st tootmis- ja kontoriprotsesside automatiseerimist tarkvararobotite abil (ingl robotic process automation e RPA), lükkab tagant ühelt poolt tööjõu hinna kasv ja teiselt poolt RPA platvormidel põhineva arendamise soodne hind.
KPMG Balticsi juhtiv andmeteadlane Raul Nugis

Kui tööjõu kallinemine ei tule kellelegi uudisena, siis jutt platvormipõhise arendamise soodsast hinnast võib panna kulmu kergitama. On ju teada, et infosüsteemi arendamine maksab sadu tuhandeid eurosid ja kestab sageli aastaid. Riigihangete registri andmetel arendati 2017. ja 2018. aastal kokku 434 infosüsteemi, kusjuures ühe süsteemi arendamise keskmine lepingumaksumus oli 423 000 eurot. RPA-arenduse hind aga on kordades madalam.

Raul Nugis esineb ka 6. veebruaril toimuval KPMG Ärifoorumil teemal „Äriprotsesside robootiline automatiseerimine ja nende äriline kasu”.

Arendamise kiirus

Võti peitub selles, et robootikaplatvormid, nagu näiteks UIPath ja Blue Prism, on no-code või low-code ning põhinevad visuaalsel programmeerimisel. See muudab arendamise palju odavamaks ja kiiremaks. Vaatame näidet robotist, mis korjab MS Exceli tabelist üles ettevõtete nimed, kogub iga ettevõtte kohta avalikust krediidiinfo andmebaasist andmeid, näiteks töötajate arvu ja tegevusala kohta, ning salvestab need samuti MS Excelisse.

Video on küllalt tehniline, kuid sellest näeb kahe roboti tööd: üks on programmeeritud programmeerimiskeeles (videos opereerib see robot kuni 3:04) ja teine Blue Prismi stuudios (selle roboti tegevus algab pärast 3:04), kasutades selle platvormi arvukaid elemente, millest roboti jaoks koostati visuaalne programm (nähtav näiteks 3:07). Videos koguvad mõlemad robotid samalaadseid andmeid, tegutsedes küllalt aeglaselt, et veebiplatvormi mitte üle koormata.

Võit ajas ja rahas

Kui esimese roboti loomine võttis mul aega kaks ja pool tööpäeva – üks päev läks programmi kirjutamiseks ning poolteist päeva testimiseks ja vigade kõrvaldamiseks, siis teise, Blue Prismi platvormil loodud roboti sain valmis umbes kahe ja poole tunniga – kaks tundi kulus kirjutamiseks ning pool tundi testimiseks ja vigade kõrvaldamiseks. Vahe on seega ligi 24kordne ja umbes samasse suurusjärku jääb ka nende automatiseerimisviiside hinnavahe.

Arendamise kiirus ja taskukohasus on ilmselt üks põhjus, miks isegi traditsioonilise majanduse ettevõtted on pöördunud RPA-platvormide poole, kui päevakorral on manuaalsete protsesside asendamine automaatikaga finants-, raamatupidamise ja personalivaldkonnas ning ka tootmises.

Ja lõpetuseks – kui teie seda ei tee, teevad seda teie konkurendid!

Liitu Finantsuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Villu ZirnaskFinantsuudised.ee toimetajaTel: 50 79 827
Rain JüristoReklaamimüügi projektijuhtTel: 667 0077