Autor: Finantsuudised.ee • 8. märts 2021

Bigbanki laenuportfelli maht kasvas aastaga veerandi võrra

Bigbanki laenuportfell on kasvanud.
Autor: Andras Kralla
Eesti kapitalil põhineva Bigbank ASi eelmise aasta laenuportfelli maht kasvas 25,7%, tõustes rekordilise 578 miljoni euroni, teatas pank.

Kontserni varade maht suurenes peamiselt tänu laenuportfelli kasvule 758 miljoni euroni ehk 32%. Eelmise aasta kasum enne laenunõuete allahindlusi oli 35,4 miljonit eurot, mis teeb võrreldes aasta varasemaga 4,3 miljonit eurot rohkem. 2020. aasta puhaskasum oli 21 miljonit eurot.

„2020 oli meie jaoks vaatamata keerulisele makromajanduslikule olukorrale edukas aasta,“ sõnas Bigbanki juhatuse esimees Martin Länts. „Kontserni töötav laenuportfell kasvas 2020. aasta jooksul märkimisväärselt, ületades esimest korda panga ajaloos poole miljardi euro piiri. Sealjuures väärib mainimist, et laenumahtude kiirel kasvul ei olnud negatiivset mõju laenuportfelli kvaliteedile. Üle 90 päeva võlgnevuses olevate laenude osakaal kogu portfellis moodustas aasta lõpu seisuga 3,2% ja jäi aasta varasemaga võrreldes samale tasemele.“

„Seoses tervisekriisi algusega esimese kvartali lõpus vaadati üle kogu kontserni 2020. aasta plaanid ja pandi paika uued sihid,“ sõnas Länts. „Otsustasime kohe eriolukorra alguses keskenduda oma klientide toetamisele ja pakkusime personaalseid lahendusi makseraskustesse sattunutele. Seejärel võtsime sihiks kasvuambitsiooni taastamise, pakkudes klientidele jätkuvalt rahastamisvõimalusi ning uusi tooteid. Tagantjärele saame öelda, et valitud strateegia oli õige, sest aasta jooksul paranesid märkimisväärselt nii kliendirahulolu kui ka kontserni äritulemused.“

„Meie uus pangasüsteem Nest võimaldas meil eelmisel aastal kiiresti reageerida nii eriolukorrale kui ka tarbijate vajadustele ja turu ootustele. Eelmine aasta oli märgilise tähendusega, kuna sisenesime Eesti kodulaenuturule, kus hakkasime lisaks tavapärasele annuiteetgraafikuga tootele pakkuma ka Eestis unikaalset erigraafikuga kodulaenu. Lisaks sellele lansseerisime aasta jooksul liisingutooted äriklientidele Eestis ja Leedus, säästuhoiuse Saksamaal, Austrias ja Hollandis, autojärelmaksu Soomes ja uueneva limiidiga krediiditoote Rootsis,“ lausus Länts.

Ettevõtete panganduse laenu- ja liisinguportfell ning müügimahud jätkasid 2020. aastal kiiret kasvu nii Eestis, Lätis kui ka Leedus. Laenude uusmüük kasvas aastaga 84%. „Kasvu peamisteks põhjusteks olid müügimeeskondade tugevdamine, tootetingimuste parandamine ja panga jaoks uute kliendi tegevusalade finantseerimine – tööstus, tootmine ning põllu- ja metsamajandus. Äri- ja elukondliku kinnisvara finantseerimistoodete kõrval toodi turule pikaajaline investeerimislaen tootmisettevõtetele ja kuni 30-aastase tähtajaga laen põllumaade finantseerimiseks,“ märkis Martin Länts.

Järgmisel aastal ootavad eksperdid majanduse taastumist, kuid Bigbanki enda majandusprognoos oma koduturgude kohta on veelgi optimistlikum. Kontsernil on plaanis kõikidel koduturgudel kasvada ja seda nii olemasolevate toodete lõikes kui ka lansseerides turgudele uusi tooteid. Olulisel kohal saab olema uue filiaali avamine Bulgaarias.

„Ettevalmistused filiaali avamiseks on käinud kogu 2020. aasta vältel ja esimeste tehinguteni loodame Bulgaarias jõuda juba selle aasta esimeses pooles,“ sõnas Länts. „Esmased tooted, millega Bulgaaria turule siseneme, on eraklientidele suunatud digitaalsed tarbijakrediiditooted. Lähitulevikus planeerime lisada ka hoiused. Oleme seadnud endale eesmärgiks saada Bulgaarias järgmise viie aastaga enim soovitatud digitaalseid finantsteenuseid pakkuvaks pangaks.“

Jaga lugu
Finantsuudised.ee toetajad:
Marge AasalaidFinantsuudised.ee juhtTel: 52 80 443
Rain JüristoReklaamimüügi projektijuhtTel: 667 0077