Mõne minuti jooksul kadus mehe kontolt 650 eurot… Petturid oskavad väga tõetruult ettevõtete arveid matkida
Sagenenud on õngitsus- ja arvepettused, kus ründajad kasutavad nii kõnesid, e-kirju, sõnumeid kui ka tehisintellekti abil loodud võltslehti, et inimestelt raha ja andmeid välja petta, hoiatab Elisa.
Originaal vs petuarve: Petukirjades sisalduvad lingid suunavad kliendi makseteenuse pakkuja õngitsuslehele. Makse sooritamisel näib kliendile, et ta maksab teenusepakkuja arvet, kuid reaalsuses kinnitades oma PIN1-koodi logib klient petturi sisse enda pangakontole ning sisestades PIN2 koode, teostab pettur kliendi teadmata makseid maksimaalselt suurtes summades.
Foto: Elisa Eesti
„Kelmid oskavad matkida ettevõtte kujundusega arveid, luua veebilehti, mis sarnanevad brändide omadega ja ootavad kuu algust, kui ettevõtted päriselt oma arveid edastavad. Inimesel on ülimalt keeruline sellises olukorras vahet teha, mis on päris ja mis mitte,” sõnas Elisa erakliendiüksuse juhi Mailiis Ploomann.
AI-d on 2025. aastal oma tegevustes rakendanud juba 45% IT-juhtidest, võrreldes 28 protsendiga aasta varem, näitas uuring, milles osales ligi 1300 IT-juhti Põhja- ja Baltimaadest. Lisaks plaanib üle poole (56%) investeerida rohkem AI- ja masinõppetehnoloogiatesse.
Oma ala professionaalide koostöös loodud eelarverakendus VeeRa on kasvanud Eesti avaliku sektori eelarveprotsesside digipöörde sümboliks ning võidab järjest enam kasutajaid ka teistes sektorites. Kui varem sõltus eelarve koostamine lõpututest Exceli tabelitest ja käsitsi andmesisestusest, siis nüüd pakub VeeRa pilvepõhist lahendust, mis on ühtaegu mugav kulujuhtidele ja ülevaatlik finantsjuhtidele.