Autor: Finantsuudised.ee • 18. oktoober 2017
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

LHV pensionifondid investeerivad Coop Panka

LHV pensionifondide juht Andres Viisemann.
Foto: Andras Kralla
LHV pensionifondid investeerivad Coop Panka 5 miljonit eurot, mida pank kasutab omakapitali tugevdamiseks ja tegevuse laiendamiseks, selgus ettevõtete ühisteatest.

LHV Varahalduse ja Coop Panga vahel sõlmitud lepingu kohaselt ostavad LHV pensionifondid kokku 5 miljoni euro eest Coop Panga 10aastase tähtajaga allutatud võlakirju, mille aastane tootlus on 6,75%.

Coop Pank kasutab investeeringut panga omavahendite tugevdamiseks ja kasvu finantseerimiseks. Lisaraha võimaldab oktoobri alguses Eestis turule tulnud uue strateegiaga pangal pakkuda senisest suuremas mahus finantseerimisteenuseid, näiteks laene ja liisinguid.

„Coop Pank on seadnud endale eesmärgiks kasvatada oluliselt tegevusmahte nii era- kui ka äriklientide finantseerimisel ja konkureerida senisest aktiivsemalt laenuturul. Oleme juba asunud selle eesmärgi nimel ka tööle – käesoleva aasta algusest on meie laenuportfell kasvanud 40% ulatudes septembri lõpuks 215 miljoni euroni,“ rääkis Coop Panga juhatuse esimees Margus Rink.

LHV pensionifondide juhi Andres Viisemanni sõnul on kohaliku enamusomanikuga Coop Pank atraktiivne investeerimisvõimalus, mis pakub pensionivarale pikaajaliselt stabiilset tootlust. „Pensionifondidel on oluline roll kohalike kapitaliturgude elavdamisel ning praegusel etapil näen, et kohalikule turule panustamine annab paremaid võimalusi kui investeerimine rahvusvahelistel börsidel. Tänaseks on LHV pensionifondid investeerinud Eestisse enam kui 110 miljonit eurot ning on näha, et kohalikul turul on sõna liikvele läinud: pensionifondides nähakse kapitalipakkujat, kelle investeeringutel on horisont pikem ja intressivalik paindlikum,“ sõnas Andres Viisemann.

Coop Pank plaanib äritegevuse aktiviseerimiseks kaasata senisest aktiivsemalt ka hoiuseid. „Coop Panga kasvustrateegia toetub uute klientide värbamisele ja sellega kaasnevale hoiuste kasvule. Seetõttu maksab pank hetkel ka konkurentidest kõrgemaid hoiuseintresse. Coop Panga hoiuseportfell kasvas tänavu 9 kuuga 22 protsenti ulatudes 309 miljoni euroni,” märkis Margus Rink.

LHVst raha kaasamisega maksab Coop Pank tagasi ka Krediidipanga kunagise enamusosaniku Moskva Panga allutatud laenu, mis on viimane seos endise aktsionäriga. Tehingud peab heaks kiitma ka Finantsinspektsioon.

LHV otsib kasvu

Tänavu on LHV pensionifondid hoogsalt investeerinud Eestisse ja mujale Baltikumi, kusjuures pigem ebatavalistesse projektidesse.

Näiteks ostis fond juuli lõpus kaks Põhja-Tallinnasse Sitsi rajooni rajatavat kortermaja, et hakata seal enam kui sadat korterit välja üürima. See projekt on Eestis üsna tavatu mitmest vaatest – esiteks on majade ehitamine üürimise eesmärgil üldse vähelevinud, teisest küljest investeerivad ka siinsed pensionifondid pigem traditsioonilistesse finantsvaradesse.

LHV Varahaldus on näiteks andnud ka kaheksaks aastaks 25 miljoni euro eest laenu, et osta riigile lennukid, mille võtab kasutusele Nordica. Riigi Kinnisvara ASi arenduse rahastamiseks on antud 48,5 miljonit.

Investeeringuid ei piirdu ainult Eestiga. Augustis andsid Leedu järelevalveasutused rohelise tule Livonia Partnersi, LHV pensionifondide ja k Ambient Sound Investmentsi ühisele investeeringule Leedu telekomifirmasse Cgates, millest ühiselt omandatakse 34,8%.

Tasub teada

Eesti ainus ühistuline jaekaubandusgrupp Coop Eesti, mille müügivõrgustikku kuulub enam kui 350 kauplust üle Eesti, omandas tänavu jaanuaris varem Moskva Pangale kuulunud enamusosaluse AS-is Eesti Krediidipank. Tehingu järel sai pank uue nõukogu, juhatuse ja äristrateegia ning tuli alates oktoobrist turule Coop Panga nime all.

Eesti kapitalil põhinev Coop Pank kasutab ära jaekaubanduse ja panganduse vahel tekkivat sünergiat ning toob igapäevased pangateenused taas inimeste kodu lähedale. 19 ühistust koosneval Coop Eestil on umbes 80 000 eraisikust omanikku ja ligi 600 000 püsiklienti.

ASi LHV Varahaldus pensionifondidel on ligi 180 tuhat klienti. LHV pakub nii aktiivselt kui ka passiivselt juhitud II ja III samba pensionifonde. LHV pensionifondide maht kokku on üle 1 miljardi euro.

Liitu Finantsuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Villu ZirnaskFinantsuudised.ee toimetajaTel: 50 79 827
Rain JüristoReklaamimüügi projektijuhtTel: 667 0077