Uudised Finantsjuhtimise Infoleht

Paavo Siimann: efektiivsuse hindamiseks tasub kasutada efektiivsusmaatriksit

Paavo Siimann
Paavo SiimannFoto: Ivar Kuldver

Efektiivsustaseme analüüsimise peamine probleem on see, et ettevõtte efektiivsustaset kui mitmetahulist nähtust ei saa hinnata ühe näitarvu põhjal ja mitme näitaja alusel on seda keeruline teha, kirjutab Paavo Siimann tänavu Tallinna Tehnikaülikoolis kaitstud doktoritöös „Usage of Efficiency Matrix in the Analysis of Financial Statements“ („Efektiivsusmaatriksi kasutamine finantsaruannete analüüsimisel“).

Siimanni põhieesmärk oli demonstreerida, et probleemi lahendamiseks on sobilik kasutada efektiivsusmaatriksi kontseptsiooni, mida kirjeldas esimest korda 1977. aastal Eesti akadeemik Uno Mereste. Doktoritöös on süstematiseeritud 1980ndatest kuni praeguseni olulisemad uuringud, kus on kasutatud efektiivsusmaatriksi kontseptsiooni.

Doktoritöös on konstrueeritud ettevõtte üldine efektiivsusmaatriks, kuhu on kaasatud kaheksa kvantitatiivset näitajat: perioodi keskmine kapital, keskmine töötajate arv, vara keskmine maksumus, ärikulud, müügitulu, tulumaksu- ja intressikulueelne kasum, rahajäägi muutus äritegevusest ning vaba raha.

Telli lugemisõigus

Täispikkuses näevad seda lugu Finantsjuhtimise Infolehe tellijad
TELLI LUGEMISÕIGUS
Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
22. November 2018, 13:29

Finantsuudised.ee toetajad: