Mitmed majanduseksperdid peavad kaitsetööstust alaks, kus Eesti idufirmadel ja tööstusel on head kasvuvõimalused. Hiljuti just selle sektori arendamiseks Kaitsefondi avanud SmartCapi juhatuse liige ja fondijuht Sille Pettai räägib kõige värskematest suundumustest kaitsetööstuse rahastamises ja arendamises.

- SmartCapi juht Sille Pettai (keskel) Future of Defense Tech Manufacturing & Innovation foorumil Foto: Alexander Koerner
Käisite Müncheni julgeolekukonverentsi raames toimunud Future of Defense Tech Manufacturing & Innovation foorumil. Mis mulje seal jäi – kui lai ja ühtne on Euroopas nõudlus kaitsetööstuse toodangu suurendamise ja uute kaitsetööstusettevõtete järele?
Münchenis oli ilmne, et nii Euroopa kui ka Ameerika Ühendriigid mõistavad: kaitsetööstus vajab muutuseid ja innovaatilisi tehnoloogilisi lahendusi. Kuid innovatsioon kaitsetööstus ei piirdu täna enam innovaatilistes kõrgtehnoloogilistes toodetes, vaid kogu toote arendus- ja tootmisprotsessis. Varasemalt kasutusel olnud kaitselahendused ja nende konventsionaalne tootmine ei rahulda Ukraina sõja näitel tänapäevaseid kaitsevajadusi, kus vastane kasutab massiliselt odavat sõjatehnikat nagu näiteks ründedroonid.
See nõuab oluliselt efektiivsemaid lahendusi ka NATO liitlaste riigikaitses. Sõjatehnika ühiku omahinda tuleb vähendada innovaatiliste materjalide ja tootmisprotsesside abil, tarkvarakomponentide osakaalu suurendamise ning suuremate koguste tootmise skaleerimise kaudu.
Veelgi enam, uudsed tootmistehnoloogiad võimaldavad toota sõjatehnikat ja relvastust kiiremini ja suuremas koguses. Ühtlasi lihtsustavad need turule sisenemist täiesti uutel kaitsetööstusettevõtetel, kuna tootmiseks vajalike rajatiste ja sisseseade kapitalikulu on madalam võrreldes traditsioonilise tööstuse ja tehastega.
Sille Pettai osaleb 10.-11. aprillil Pärnu Finantskonverentsil. Küsimusi Eesti kaitsetööstuse võimaluste kohta saate temalt ning kaitsetööstusettevõtete Milrem Robotics ja Frankenburg Technologies asutajalt Kuldar Väärsilt küsida 11. aprillil kell 13.40 kaitsetööstuse küsimuste pooltunnis. Osta Pärnu Finantskonverentsi pilet SIIT. Kui lai on praegu Euroopas potentsiaalsete kaitsetööstusse raha paigutavate fondide ja investorite valik, kellega SmartCapi vastloodud Kaitsefond saab koostööd teha? Näiteks Milrem kaks aastat tagasi leidis investori hoopis AÜE ettevõtte näol, mitte NATO riikidest.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Riiklik fondivalitseja SmartCap avas investeeringuteks 100 miljoni euro suuruse Kaitsefond. Kaitsefondi eesmärk on arendada Eesti kaitsetööstust, investeerides sõjalise või kahese kasutusega toodete ja tehnoloogiate (sh surmavate tehnoloogiate) arendamisse.
Eesti riikliku fondivalitseja SmartCapi meeskonnaga liitus pikaajalise kogemusega endine BaltCapi investeeringute juht Kristjan-Mart Piirsalu, kelle ülesandeks saab uue Kaitsefondi investeeringute juhtimine ja haldamine.
Eesti riikliku fondivalitseja SmartCapi operatsioonide juhiks ja uueks juhatuse liikmeks sai Mari Kuhi.
Kui ettevõte soovib pakkuda oma klientidele parimat teenust, peab ta alustama enda töötajatest. Just seda põhimõtet järgib finantsteenuste võrdlusplatvorm Altero, kus ettevõtte juhtkond on oma meeskonna heaolu ja ühtsustunde kasvatamise seadnud strateegiliseks prioriteediks.