10. märts 2017
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Rekordid Baltikumi ja Eesti tehinguturul

Starmani müük Elisale oli Balti suurimate tehingute edetabelis teisel kohal.
Foto: Julia-Maria Linna
Värske MergerMarketi raport Balti tehinguturu kohta näitab, et atraktiivsed valdkonnad on endiselt energeetika ja IT. Mitu suurt tehingut võib aga veel ees olla.

Kokku kasvas 2016. aastal suurtehingute maht Baltimaades peaaegu 24%: tehinguid tehti 63, kokku 716 miljoni euro eest. Kodumaine kapital jätkas võidukäiku: 64% tehinguteks vajaminev kapital pärines kohalikult. Kui võtta arvesse ka kinnisvara ost ja müük, siis tõusis tehingute arv 45 protsenti, 141-le.

Eesti juhib IT-sektorisEestis oli IT valdkonnas 26 tehingut, kuid Ellex Raidla esindajate Sven Papi ja Risto Vahimetsa andmetel oli tegu pigem väikeste tehingutega. Kõige märkimisväärsem oli Nortali töötajate otsus osta Nortal 15 miljoni euroga tagasi.Kaheksateistkümnest suurest kinnisvaratehingust jõudsid Eesti tehingute absoluutsesse tippu lausa neli. Napilt jäid sealt välja EfTENi Magistrali kaubanduskeskuse soetamine City Capitalilt 24 miljoniga ning Kawe otsus osta kaks Tallinnas Pärnu maanteel asuvat büroohoonet, mille omanik oli Estconde.Kaubandusvaldkonna 17 tehingust oli suurim 369miljoniline Kesko Onnineni-ost, mis jõudis Eesti üldarvestuses teisele kohale. Edetabelist jäid välja Tridensi 51protsendise osaluse liikumine ASile Kaupmees ja KO, Hortese müük Trigon Capitalilt Livonia Partnersile ning Würthi otsus osta hulgimüüja Elektroskandia. Nende puhul jäid ka tehinguhinnad konfidentsiaalseks.Eesti energiasektoris tehti möödunud aastal 16 suuremat tehingut, millest kolm jõudsid oma mahu poolest üldisesse edetabelisse. Sealt jäi välja vaid Skeleton Technologies, kes kaasas 13 miljonit eurot lisakapitali.Baltikumis jätkub suurtehingute trend Ellex Raidla esindajad Sven Papp ja Risto Vahimets usuvad, et sel aastal kujuneb tehinguturg aktiivseks. Baltikumi üldarvestuses tehti 37 protsenti tehingutest IT valdkonnas ning ekspertide hinnangul see trend jätkub. Põhjus on, et Baltikum on IT valdkonnas atraktiivne ja innovaatiline teenäitaja ning seda toetab tugevasti Eesti e-riigi kontseptsioon. Ekspertide sõnul võib Lätis olla suurtehingute hooaeg alles ees, sest riik on signaliseerinud, et soovib loobuda enamusosalusest nii Lattelekomis kui ka mobiiliettevõttes Latvijas Mobilais Telefons. Samuti on Põhjamaade investorid enda jaoks avastanud Leedu ettevõtted – hiljuti ostis Rootsi ettevõte Leedu spordiennustuskeskkonna.

Lätis tasub silm peal hoida ka energeetikavaldkonnas: ekspertide sõnul toimus seal elektrituru avanemine hiljem kui teistes Balti riikides ja seetõttu on seal suuremad tehingud alles ees.Ka kaubandusvaldkonna üks huvitavamaid tehinguid tuli ekspertide sõnul Lätist: gurmeejäätisetootja Latvian Food Union omandas mõne konkurendi ja plaanib nüüd Hiina turgu vallutama minna. Samal ajal omandas Balti suurim alkoholitootja Amber Beverage Mehhiko tekiilatootja enamusosaluse ning plaanib USA ja Lõuna-Ameerika turule siseneda. Eestis räägitakse aga sellest, et Maag Grupp ostab ära Tere piimatööstuse.Transpordivaldkonna olulisemaks tehinguks oli Nordica 49protsendilise osaluse müük Poola lennufirmale LOT. Kuid ekspertide hinnangul räägitakse ka Air Balticu müügist.Balti tehingute edetabelAllpool on MergerMarket arvestanud üksiktehinguid. Kui mõni tehing tehti mitmes jaos, siis see siin ei kajastu. Samuti puuduvad siin kinnisvaratehingud.Selleks aastaks prognoosib MergerMarket Balti turgudel veel suuremat aktiivsust, põhjuseks oodatav majanduskasv, mida Eestis lubatakse 2,2, Lätis 2,8 ja Leedus 2,9 protsenti.

- 223 miljonit eurot: Belgia ettevõte REWE müüs Leedu kaubandusketi ITK Rimile

- 151 miljonit eurot: Polaris Invest ja OÜ Com Holding müüsid Starmani Elisale

- 114 miljonit eurot: Uniper müüs JSC Latvijas Gaze Luxemburgi Marguerite fondile

- 102 miljonit eurot: East Capital müüs Starmani 63protsendise osaluse Polaris Investile

- 25 miljonit eurot: Gazprom müüs Eesti Gaasi 37protsendise osaluse Trilini Energyle

- 20 miljonit eurot: Aivar Kokk müüs Ha Serv OÜ Läti ettevõttele Livonia Partners

- 18 miljonit eurot: USA Regal Beloit Corporation ostis Läti ettevõtte Elco Groupi 45% osaluse

- 15 miljonit eurot: Enterprise Venture Fund ja LHV müüsid Nortali töötajatele 50protsendilise osaluse

- 14 miljonit eurot: Olainfarm ostis Tonus Elasti

- 10 miljonit eurot: Leedu Coca-Cola müüs USA emaettevõttele Neptuno Vandebys UAB 50-protsendise osaluse

Autor: Liina Laks, Äripäev

Liitu Finantsuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Villu ZirnaskFinantsuudised.ee toimetajaTel: 50 79 827
Rain JüristoReklaamimüügi projektijuhtTel: 667 0077