Uudised Finantsjuhtimise Infoleht

Kes loob väärtust? Majandusteadlane kõigutab praeguste mõõdikute ja arusaamade aluseid

Mariana Mazzucato
Mariana MazzucatoFoto: UCL

Mariana Mazzucato, University College Londoni innovatsiooniprofessor ja programmi „Public Value“ juht, uurib väärtuse mõõtmise põhiprobleeme oma uues raamatus „Kõige väärtus: tegemine ja võtmine maailmamajanduses” („The Value of Everything: Making and Taking in the Global Economy“). Mazzucato väidab, et parema majanduse ehitamiseks peame leidma täpsemaid mooduseid majanduses loodava väärtuse mõõtmiseks.

Kuivõrd on teie raamatus tõstatatav küsimus päevakorras selle tõttu, mida nägime kümne aasta eest majanduskriisi ja -languse ajal?

On oluline meeles pidada, et paljud tollase kriisi põhjused on kõrvaldamata. Praegu küpseb järgmine kriis. Eelmist ei põhjustanud mitte riigivõlg, vaid eravõlg, ning praegu on erasektori võla ja kasutatava tulu suhe taas rekordtasemel. Rahandust ei reformitud: enamik finantssektorist eksisteerib endiselt sektori enda finantseerimiseks. See on FIRE – rahandus, kindlustus ja kinnisvara (ingl finance, insurance, real estate), mis kasvab ülejäänud majandusest kiiremini. Meil on ülefinantseeritud ärisektor, mis rahastab oma kasumist järjest enam ja enam mitte päristegevust, nagu tootmine, uurimis- ja arendustegevus ning töötajate koolitamine, vaid oma aktsiate tagasiostmist, et tõsta aktsiate hinda, aktsiaoptsioonide väärtust ja juhatuse sissetulekut.

Telli lugemisõigus

Täispikkuses näevad seda lugu Finantsjuhtimise Infolehe tellijad
TELLI LUGEMISÕIGUS
Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
29. November 2018, 12:11

Finantsuudised.ee toetajad: