Autor: Finantsuudised.ee • 13. juuni 2019

Väikeettevõtjad pole riigiga arveldamise järsuks muutuseks valmis

Juulist saab riigiga arveldada vaid e-arvetega. See on ajanud väike- ja keskmise suurusega ettevõtted ärevusse, sest arveid tuleb saata uuel kujul.
Foto: shutterstock.com

Juulist saab avalikule sektorile ehk riigi ja kohaliku omavalitsuse asutustele saata ainult e-arveid. E-arve ei tähenda meilile lisatud PDF-i, vaid masinloetavat arvet, mida saab koostada üksnes majandustarkvaraga. E-arve puhul saavad eri infosüsteemid infot vahetada inimese sekkumiseta, nii et mõlemad pooled saavad sellest täpselt ühtmoodi aru. Riigi jaoks on üleminek oluline, sest senise kolme arvete töötlemise süsteemi asemele jääb ainult üks. Tänu sellele kulub arvete töötlemiseks vähem tööd ja aega, andmete kvaliteet paraneb ja kokkuvõttes säästetakse raha.

Eesti väike- ja keskmiste ettevõtjate assotsiatsiooni (EVEA) liikmete tagasisidest nähtub, et veidi üle poole vastajate ei ole valmis riigiasutustega suheldes 1. juulist ainult e-arvetele üle minema, tõdes volikogu liige ja jurist, töökeskkonna konsultant Ille Nakurt-Murumaa. Ta lisas, et kuigi on olemas raamatupidamistarkvarasid, mis müügiarveid tehes saavad need automaatselt ka e-arvetena kliendile toimetada, kaasneb sellega probleeme.

„Esiteks, kui ostad nn raamatupidamise täisteenuse, sh müügiarvete koostamise, siis e-arveid on raamatupidajal võimalik koostada ja saata, kuid ettevõtja peab olema valmis ka selle teenuse eest maksma ilmselt pisut rohkem kui varem müügiarveid ise tehes,” ütles Nakurt-Murumaa. „Teiseks, kui pusid raamatupidamist ise teha, nagu väga väikese käibega mikroettevõtted teevad, siis pead hakkama mõnelt e-arve teenuse pakkujalt teenust ostma, kui vahel harva tekib mõni riigiasutusest klient.”

Kolmas ja kõige kehvem variant on Nakurt-Murumaa sõnutsi see, et võib-olla mõni väiksem raamatupidamisteenuse pakkuja kasutab programme, mis ei paku e-arvete võimalust, ja siis tuleb tarkvara vahetada, kui kliendid seda teenust vajavad.

Peamine on aja- ja närvikulu. „Hakkan juunist raamatupidamisprogrammi kallal higistama. Raamatupidaja tegi mulle sinna ligipääsu, peaksin nüüd saama seal müügiarveid teha ja need automaatselt e-arvetena klientidele saata. Kuna aega on nii vähe, siis püüan maikuu veel vanamoodi hakkama saada. Ja ilmselt paljud minusarnased ettevõtjad ka,” kurtis Nakurt-Murumaa.

Allikas: EESTI VÄIKE- JA KESKMISTE ETTEVÕTJATE ASSOTSIATSIOON MTÜ

Liitu Finantsuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Villu ZirnaskFinantsuudised.ee toimetajaTel: 50 79 827
Rain JüristoReklaamimüügi projektijuhtTel: 667 0077