E-arve võimeliste ettevõtete arv on Eestis selle aasta esimes kolme kuuga kasvanud ligi 10%, ent suurem kasv toimub lähikuudel, teatas Baltimaade suurim e-arvete operaator AS Telema.
- Telema juht Hele Hammer Foto: Meeli Küttim
Aprilli alguse andmete põhjal oli e-arvete saatjaid umbes 9300, veel jaanuaris oli vastav number 8400. Samas ennustab Telema e-arve võimeliste ettevõtete arvu olulist kasvu lähikuudel, mis tipneb juuni ja juuliga, kui rakendub a-arveid puudutav seadusesäte.
Telema juhataja Hele Hammeri sõnul pole täpset numbrit, kui paljud ettevõtted suudavad e-arveid saata, lihtne leida. „Eesti äriregister kogub ja jagab infot selle kohta, kui paljud ettevõtteid e-arveid vastu võtavad, aga mitte seda, kui paljud neist ka e-arveid välja saata suudavad. Nii on suuremad operaatorid Telema, Fitek, Omniva ning e-arveldaja kokku leppinud sellekohase info regulaarses vahetamises,” selgitas ta.
E-arve võimeliste ettevõtete arvu kasvule on Hammeri kinnitusel kaasa aidanud raamatupidamise seaduse muudatus. Kuigi juba 2017. aasta juulist on riigiettevõtetel kohustus võtta vastu e-arveid, läks kaks aastat, enne kui eraettevõtetele seati ka kohustus e-arveid saata. Vastavalt raamatupidamise seaduse muutmise seadusele 795SE ei võta Eesti riigiasutused alates 1. juulist enam vastu muid arveid kui elektroonilisi.
„Sealhulgas ka mitte PDFe, mida tihtipeale ekslikult e-arveteks peetakse. Õiged riigile sobivad e-arved on xml-formaadis masinloetavad arved, mille arve väljastaja süsteem automaatselt arve saaja süsteemi saadab,” märkis Hammer.
Eri allikate põhjal on e-arvete käsitlus ligi kuus korda ajasäästlikum kui PDF-arvete käsitlus, seega on kokkuhoid märgatav. „Kasu ei saa e-arvetest aga mitte ainult vastuvõtja, vaid ka nende saatja. Nimelt saab e-arvete saatmise puhul olla kindel, et need ka saatjani jõuavad, kuna e-arve operaatoritel on kõigi dokumentide liikumise kohta logiraamatud,” selgitas Hammer.
Nii ei saa tema sõnul saajad enam väita, et e-arved on kaduma läinud, nagu meili teel saadetud arvete puhul juhtuda võib. „See tähendab, et tõenäosus oma arvete eest õigeaegselt raha saada on e-arvete puhul oluliselt suurem,” kinnitas Telema juht.
Seotud lood
1. juulist 2019 Eesti Vabariigi ametid PDF- ehk paberarveid enam vastu ei võta, sest neid on väga kallis käsitleda. Kahe kuu pärast peavad kõik Eesti ettevõtted saatma ametitele vaid masinloetavaid e-arveid.
Riigikogu võttis vastu raamatupidamise seaduse muutmise seaduse, mille kohaselt saab avalikule sektorile kaupade või teenuste eest arveid saata vaid e-arve formaadis. See samm viib uue segmendi tekkimisele, milleks on e-arveldav väikeettevõtja, kirjutab Fiteki ärijuht Andres Lilleste.
Suve hakul kehtima hakkav seadusemuudatus, mis näeb ette, et riik aktsepteerib üksnes e-arveid, mõjutab rahandusministeeriumi andmeil umbes 46 000 ettevõtet.
Valitsus kiitis heaks raamatupidamise seaduse eelnõu muudatused, millega riigi raamatupidamine läheb 1. juulist täielikult üle e-arvetele.
Finantsjuhtide ja raamatupidajate töö on täis väljakutseid: palju tabeleid, rohkelt andmeid, vajadus täpsete ja õigeaegsete aruannete järele ning palju korduvaid ülesandeid, mis nõuavad tohutult aega. Power Platform pakub neile väljakutsetele lahendust, võimaldades automatiseerida igapäevaseid protsesse, standardiseerida aruandlust ja luua dünaamilisi aruandeid.