MTA loodab raamatupidamiskirjendite põhise TSD poole liikuma hakata 1,5-2 aasta pärast
Tahaksime raamatupidamiskirjendite põhise tulu- ja sotsiaalmaksudeklaratsiooni suunas liikuma hakata 2026. aasta teisel poolaastal või 2027. aastal, ütles maksu- ja tolliameti tulu- ja sotsiaalmaksu kohustuse täitmise teenuse juht Külli Külm-Kivistik reaalajamajanduse videopodcastis.
Maksu- ja tolliameti tulu- ja sotsiaalmaksu kohustuse täitmise teenuse juht Külli Külm Kivistik
Foto: Raul Mee
Külm-Kivistik rääkis et lähiajal algava tehnilise analüüsi järel kavatseb MTA jätta raamatupidamistarkvara arendajatele umbes aasta aega oma toodete vastavusse viimisega uute standarditega. „Maksu- ja tolliamet ei saa andmepõhist aruandlust üksi teha, vaid saab seda teha koos ettevõtjatega,“ ütles ta. „Lisaks on paralleelselt vaja teha seadusandluse muudatusi, mille jaoks tuleb samuti aega planeerida – ja mitte poole aasta või aasta perspektiivis, vaid pikemalt.“
2024. aasta lõpuks tegid viis majandustarkvara tootjat valmis liidestused raamatupidamiskontode saldode saatmiseks Registrite ja Infosüsteemide Keskusele (RIK-ile), et RIK saaks automaatselt koostada ettevõtte majandusaasta aruande.
Millal saabub aeg, kui ettevõtte saab majandusaasta aruande koos kõigi lisadega luua ja edastada e-äriregistrile oma majandustarkvarast ühe klikiga, ilma aruande koostamiseks eraldi tegevusi tegemata?
Eelmisel nädalal andis valitsus 22 riigiasutusele ülesande seada IT-arendustes esikohale valmisolek automaatseks andmevahetuseks. See võimaldab ettevõtetel vähendada aruandluskoormust tänasega võrreldes kuni 90 protsenti.
Alates 12.06.2025 näevad Infopanga kasutajad ettevõtte vaates senisest märksa rohkem sisu. Kokku on lisandunud 9 uut andmeplokki, mille loomisel on kasutatud majandusaasta aruandeid, tehisaru ja teisi Infopanga andmeid.