Statistikaameti andmetel langesid hinnad märtsis eelmise kuuga 0,5 protsenti ja aasta varasemaga võrreldes aeglustus hinnakasv 4,4 protsendini. Euroalal aeglustus hindade tõus esialgsel hinnangul 2,2 protsendini.

- Foto: Rahandusministeerium
Märtsis põhjustas hinnataseme alanemist kuises võrdluses energiakandjate odavnemine. Trumpi tollitariifide kehtestamisega seotud ebakindlus mõjutab maailmamajandust ja tõi kaasa naftahinna alanemise, mis kandus ka siinsetesse kütusehindadesse.
Lisaks taandus börsielektri hind veebruari kõrgtasemelt soojemate ilmade ja taastuvelektri toodangu suurenemise mõjul. Elekter odavnes kuuga 14 protsenti ja kütus 4 protsenti. Gaasihindadesse kandusid veebruarikuised kõrged turuhinnad Euroopas. Trend on aga pöördunud ja lähikuud toovad tarbijatele taas madalama gaasihinna.
Toiduhindade tõus jätkus ka märtsis, ulatudes aastavõrdluses 6,7%ni. Vähenenud saagikuse ja kasvanud nõudluse koosmõjul on toidutoorme hinnad välisturgudel tuntavalt kallinenud. Selle tulemusena on toidu impordihinnad Eestis tõusnud üle 10% ja on kandumas toidukorvi maksumusse. Sarnaselt aasta esimestele kuudele jätkus jookide (kohv, kakao) ja piimatoodete kallinemine. Ka liha- ja leivatoodete hinnad on hakanud järk-järgult kerkima.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Kinnisvaraarendusi rahastav investeerimisettevõte Vanagas Asset Management UAB alustas 3 miljoni euro suuruse võlakirjaemissiooni avalikku pakkumist. Võlakirjaemissiooni programmi kogumaht on kuni 8 miljonit eurot. Võlakirjad lunastatakse 29. oktoobril 2027 ning investoritele pakutakse 10% aastast tootlust.