Autor: Kalev Kallemets • 16. jaanuar 2020

Kalev Kallemets: loome tuumajaamade ja tööstuste sünergiaga jõukust

Vaid taastuvenergiaga ei saa tagada elektri varustuskindlust ning mõistlik oleks seda teha väikeste tuumajaamade abiga, mille juurde tuleb meelitada tööstusi ja luua seekaudu Eestile sadu miljoneid eurosid ekspordikäivet, kirjutab Fermi Energia asutaja ja juht Kalev Kallemets arvamuskonkursile Edukas Eesti saadetud artiklis.
Kalev Kallemets.
Autor: Eiko Kink

Austraalia põleb, Siber põles, Brasiilia põles, varsti põleb jälle Siber, Hispaania ja siis järgmine aasta ja järgmine. Maailm on põlemas, sulamas, sest inimesed põletavad miljonite aastate jooksul maasse salvestunud süsinikku nafta, gaasi ja söena. See peab lõppema!

Euroopa kliimaneutraalsuse eesmärk on ülimalt tõsine asi. Sisuliselt tähendab see nii elektri ja sooja tootmises kui transpordis fossiilkütuste kasutamise lõpetamist. See on äärmiselt ambitsioonikas, kuid tehtav ka tänaste tehnoloogiatega, kasvatades, mitte kahandades Euroopa majandust.

Kalev Kallemets esineb ka KPMG Ärifoorumil, mis toimub 6. veebruaril. Ärifoorumi fookuses on innovaatiline tulevik, juhtimine ja uued tehnoloogiad.

Kolm Euroopa Liidu tööriista peavad eesmärgi saavutamiseks edukalt toimima. Esiteks, regulatsioonid nagu hoonete ja sisepõlemismootorite energiatõhususe nõuded. Teiseks, praegusest oluliselt kõrgem hind süsinikuheitmetele, mis muudab põletamise väga kalliks. Kolmandaks, uus asi, süsiniktariifid, mis peavad maksustama kõiki Euroopa Liitu imporditud tooteid, olgu metallid, plast, naftatooted, väetised, vastavalt nende tootmise süsinikheitmele. Energiavolinik Kadri Simsonil on selles töös võtmeroll.

Fundamentaalne viga

Siiski on Euroopa roheline kokkulepe praegusel kujul rajatud fundamentaalsele veale – populismile, et energiavarustus tulevikus saab tugineda vaid taastuvenergiale. Tõesti, miljonid usuvad Saksamaal, Taanis, Austrias, Portugalis, et vaid tuule, päikse ja hüdroenergiaga saab tagada kaasaegse ühiskonna energia varustuskindluse. Nii meeldiv on uskuda ilusasse visiooni. Jätkuvalt on neid, kes väidavad, et kommunism oli ideaalina õige, kuid teostus oli korduvalt ja igal kontinendil vale.

Loe pikemalt Äripäevast.

Jaga lugu
Finantsuudised.ee toetajad:
Marge AasalaidFinantsuudised.ee juhtTel: 52 80 443
Rain JüristoReklaamimüügi projektijuhtTel: 667 0077