Digitaalne revolutsioon muudab kõiki ärivaldkondi, ka finantssektorit. Finantsjuhtide ja -osakondade roll ei piirdu enam pelgalt ettevõtte rahalise tervise jälgimisega, vaid hõlmab strateegilise partnerluse loomist ja innovatsiooni juhtimist. Tulevikku vaatavad finantsjuhid mõistavad, et traditsioonilistest oskustest ei piisa, et luua tulevikukindel ja tõhus finantstiim, mis toetaks ettevõtte strateegilist arengut ning aitaks säilitada konkurentsieelist.

- Mari-Liis Kikas
- Foto: Raul Mee
Siin on viis võtmeoskust, mis toovad finantsvaldkonnale edu digiajastul.
1. Andmeanalüütika ja tõlgendamine
Andmete analüüs ja tõlgendamine on finantsjuhtide jaoks hädavajalik. Suurenevad andmemahud ja vajadus kiirete otsuste järele eeldavad kaasaegseid tööriistu ning tarkvaralahendusi, mis võimaldavad andmeid koguda, sorteerida ja analüüsida. Finantsosakonnad ei saa enam tugineda vaid minevikku vaatavatele aruannetele – konkurentsieelise loob võime teha andmepõhiseid prognoose ja tuvastada trende enne nende avaldumist.
Õigete andmepunktide leidmine ja nende tõlgendamine aitab mitte ainult muutustele reageerida, vaid ka neid proaktiivselt suunata.
Artikkel jätkub pärast reklaami
2. Automatiseerimine ja tehisintellekt
Finantsosakondade roll muutub kiiresti: traditsiooniline andmetöötlus annab teed strateegilisele nõustamisele. Tehisintellekt (AI) ja automatiseerimine vabastavad finantsjuhid rutiinsetest ülesannetest, vähendavad vigade riski ning võimaldavad keskenduda põhjalikumatele analüüsidele ja strateegilistele otsustele.
AI-põhine prognoosianalüütika aitab tuvastada turutrende ja esitada juhtkonnale andmepõhiseid soovitusi, muutes finantsosakonnad ettevõtte ärilise arengu oluliseks partneriks. Seetõttu ei ole investeeringud nutikatesse tehnoloogiatesse pelgalt efektiivsuse küsimus, vaid võtmetegur konkurentsieelise hoidmisel ja ettevõtte pikaajalise kasvu toetamisel.
Tulles Finantsuudiste tellijaks, saad
vaadata järele kõiki Pärnu Finantskonverents 2025 ettekandeid - sh Mari-Liis Kikase “Näiteid ja nõuandeid finantsjuhtimise abil ettevõttele uue hingamise andmiseks”.
Loe lähemalt tellimuse kohta
SIIT.
3. Äriline mõtlemine ja strateegiline partnerlus
Finantsosakonnad ei ole enam pelgalt „numbrite korrastajad“, vaid ettevõtte strateegia kujundamise võtmetegijad. Finantsjuhtidel peab olema tugev äriline mõtlemine ja oskus tõlkida finantsandmed tegevusplaanideks, mis toetavad ettevõtte kasvu ja arengut.
Koostöö teiste ärivaldkondadega muutub üha olulisemaks, et tagada finants- ja strateegiliste eesmärkide kooskõla. Strateegilise partnerina aitavad finantsosakonnad ettevõtetel teha teadlikke ja tulevikku suunatud otsuseid, muutes finantsjuhtimise ärieesmärkide saavutamise lahutamatuks osaks.
4. Küberjulgeolek ja andmekaitse
Finantsandmed on ettevõtte üks tundlikumaid ja väärtuslikumaid varasid, mistõttu on nende kaitsmine ülioluline. Küberjulgeoleku ohud ja andmelekked võivad tekitada märkimisväärset rahalist kahju ning kahjustada ettevõtte mainet.
Finantsjuhtide ja -osakondade ülesanne on tagada, et finantsandmete kaitse oleks ajakohane ja vastaks parimatele turvastandarditele. Lisaks tehnilistele lahendustele on tähtis ka personali teadlikkus ja koolitamine, et kõik meeskonnaliikmed tunneksid küberriske ning oskaksid neid ennetada. Tugev andmekaitse ei ole pelgalt kaitsemeede, vaid ka usalduse ja maine hoidmise alus.
5. Muutustega kohanemine ja innovatsioonimõtlemine
Kiiresti arenevas digimaailmas ei piisa finantsjuhtidele ja -osakondadele pelgast reageerimisest – edu tagab võime muutusi proaktiivselt juhtida ja innovatsiooni edendada. Paindlikkus ja õppimisvõime on hädavajalikud, et kiiresti kohaneda uute tehnoloogiate ja töövõtetega, mis hoiavad ettevõtte konkurentsivõimelisena. Samuti on oluline oskus eristada infotulvas olulist ebaolulisest, suunates ressursid ja strateegiad õigesse kohta.
Just analüütilise mõtlemise, strateegilise suunamise ja tehnoloogilise paindlikkuse kooslus teeb finantsosakonnast mitte ainult tugifunktsiooni, vaid ka ärilise kasvu ja arengu eestvedaja. Sellele innovatsioonikultuuri edendamise ja muutuste juhtimise edendamine tagab, et organisatsioon püsib ühtse ja kohanemisvõimelisena.
Kokkuvõte
Finantsvaldkonna tulevik digiajastul ei peitu pelgalt uute tehnoloogiate kasutuselevõtus, vaid ka töövõtete ja mõtteviisi muutuses. Finantstiimi valmisolek pidevalt õppida, kohaneda ja uuendusi rakendada on ettevõtte jätkusuutlikkuse ja edu võti.
Edukad finantsosakonnad ei ole pelgalt kuluefektiivsed, vaid strateegilised partnerid, kes toetavad ettevõtte pikaajalist visiooni ja konkurentsieelist. Meie ülesanne on luua keskkond, kus innovatsioon ja turvalisus käivad käsikäes, soodustades läbipaistvat ja kiiret otsustamist ning aidates ettevõttel kasvada ja areneda.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Murrame müüdi, et finantsjuhtimine on ettevõttes kulukeskus. Ei, see ei ole funktsioon, mis kõigest jälgib kulutusi ja vähendab kulusid. Kui finantsjuhtimist õigesti teha, on see mootor, mis viib äri edasi!
Finantsjuht Mari-Liis Kikas tegi kahe aasta eest kannapöörde. Nimelt otsustas ta ühes ettevõttes finantsjuhina töötamise asemel hakata vabakutseliseks - pakkuda finantsjuhtimise teenust paljudele ettevõtetele.
Alates 12.06.2025 näevad Infopanga kasutajad ettevõtte vaates senisest märksa rohkem sisu. Kokku on lisandunud 9 uut andmeplokki, mille loomisel on kasutatud majandusaasta aruandeid, tehisaru ja teisi Infopanga andmeid.