Tänavune aasta on eelkõige poliitiliste sõnavõttude ja hoogu koguva kaubandussõja tõttu väärtpaberiturud ning ühes nendega ka pensionifondid langusesse pööranud. Aktsiaturgude äkilised langused on olnud koguni nii sügavad, et teema on jõudnud esikaantele ja kasvanud on mure pensionifondide käekäigu pärast. Ent langused aktsiaturgudel on tavapärased ja neid tuleb ette iga mõne aasta tagant.

- LHV fondijuht Kristo Oidermaa
Aktiivselt juhitud pensionifondid vaatavad finantsturgude langusi pigem hea võimalusena teha uusi investeeringuid soodsamate hindadega. Piltlikult öeldes on kaubanduskeskusesse saabunud allahindluste periood ja erinevate pakkumistega põhjalikult tutvudes on võimalik teha soodsaid oste.
Viimaste aastakümnete langused
Viimaste aastakümnete üks sügavamaid ja pikemaid langusi väärtpaberiturgudel toimus 2008-2009. aasta globaalse finantskriisi ajal. Seda kriisi iseloomustas pikk languse ja taastumise periood. Aktsiaturud saavutasid kriisieelse tipptaseme 2007. aasta sügisel ja madalpunkti jõuti 1,5 aastat hiljem ehk 2009. aasta märtsis. USA S&P500 aktsiaindeks langes koguni 56,3% ja suutis 2007. aasta tipud ületada alles enam kui viis aastat hiljem.
Märkimisväärne korrektsioon toimus ka 2020. aasta koroonapandeemia ajal, mida võib aktsiaturgudele iseloomustada kui kiirelt tulnud ja kiirelt läinud, ehkki mõjud majanduses olid palju pikaajalisemad. USA S&P500 indeksil kulus veebruarikuu tippudest märtsikuu põhjadesse jõudmiseks kõigest viis nädalat, kuid langus oli väga järsk – indeks kukkus selle ajaga 33.8%. See oli tingitud eelkõige suurest määramatusest tuleviku osas, sest keegi polnud varem sellises olukorras olnud: riigid pandi lukku ja ettevõtete tegevus seiskus. Ometi oli taastumine langusest kiire, kuna riikide tasandil rakendati enneolematuid toetusmeetmeid. Juba viie kuu pärast olid aktsiaindeksid uutel tippudel.
Paar aastat hiljem, veebruaris 2022 algas Ukraina-Vene sõda. Seda aega iseloomustasid kõrged energiahinnad, suur inflatsioon ja keskpankade intressitõusude tsükli algus. Näiteks USA keskpank tõstis pisut rohkem kui aasta jooksul baasintressimäärasid koguni 11 korda, mis kergitas oluliselt laenuraha hinda ja mõjutas erinevate finantsvarade väärtust negatiivselt. S&P500 indeks kukkus 25,4% ning taastus alles jaanuariks 2024.
Viimaste kuude börsilangus
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
USA presidendi Donald Trumpi tollisõda ei ohusta mitte ainult ülemaailmset kaubandussüsteemi, vaid õõnestab ka usaldust USA riigivõlakirjade ja dollari vastu. See peaks häirima kõiki, sest ülemaailmne finantssüsteem toetub eeldusele, et USA riigivõlakirjad on kõige turvalisemad varad.
Ühendriikide presidendi välja kuulutatud imporditollide kava osutus selgelt halvemaks, kui turuosalised olid eeldanud. Kui kava jõustub täies mahus, siis kerkib USA kaalutud keskmine imporditariif seniselt paarilt protsendilt kuni 25 protsendini, mis oleks kõrgeim tase alates eelmise sajandi algusest. Nii radikaalne muutus tähendab vabakaubanduse põhimõtete hülgamist ja soovi globaalsed tarneahelad põhjalikult ümber kujundada.
Alates 5. maist kannab Šiaulių Bankas uut nime Artea. Selle strateegilise sammuga tugevdab Leedus tegutsev pank oma positsiooni nii era- ja äriklientide, avalikkuse kui investorite seas ning liigub lähemale eesmärgile saada Leedu klientide eelistatuimaks pangaks.