EY krüptovaluutadesse investeerimise riske käsitlev värske uuring kinnitab, et rohkem kui kümme protsenti plokiahela platvormil põhinevate krüptomüntide pakkumistest (ICO) saadud tulust kaob või varastatakse küberrünnakute käigus.
Uuringu tarbeks analüüsiti kokku enam kui 372 rahvusvahelist ICOt (initial coin offering). Leiti, et kõikide ICOde peale kokku kaasatud 3,7 miljardi dollari suurusest tulust on ligi 400 miljonit dollarit küberrünnakute tulemusel valedesse kätesse jõudnud. Kõige levinum häkkimise tehnika ICOde puhul on andmepüük (phishing), mille abil on küberkurjategijad varastanud ligi 1,5 miljoni dollari väärtuses vara igal kuul.
Kõige suurema osa ICOde rahast on läbi aegade kogunud USA (1 miljard dollarit), Venemaa (310 miljonit dollarit) ja Singapur (260 miljonit dollarit). Eesti on ICO-riikide edetabelis 63 miljoni dollariga kõrgel üheteistkümnendal kohal.
EY Eesti audiitorteenuste partneri Stan Nahkori sõnul otsustab üha rohkem ettevõtjaid tavapäraste investorite asemel kapitali kaasata krüptorahale sarnanevaid tõendeid välja andes, mida nimetataksegi ICOks. Statistika näitab samuti, et Euroopa üks kuumemaid ICO-riike on just Eesti.
„Uuringust selgub samas, et ICOde edukus on alates 2017. aasta teisest poolest oluliselt aeglustunud. Kui mullu novembris saavutas eesmärgi veerand ICOdest, siis veel juunis oli vastav näitaja 90 protsendi juures,” ütles Nahkor uuringule toetudes.
Erinevalt aktsiate avalikust pakkumisest väärtpaberiturul (IPO) müüakse ICO puhul sisuliselt lahendust, mida veel ei eksisteeri. „Nagu uuring kinnitab, siis see omakorda tähendab, et potentsiaalsetel investoritel puudub adekvaatne alus ettevõtete väärtuse hindamiseks. Niisamuti üllatas uuringu läbiviinud analüütikuid mitmete ICOde tegemise aluseks olevate äriplaanide ja strateegiate väga nõrk kvaliteet,” lisas Nahkor.
Uuring järeldab, et ICOde jätkuva populaarsuse taustal püsib risk, et investeeringute kvantiteet võib turul ületada kvaliteedi. EY uuringu üks põhijäreldusi on, et paljudel juhtudel ei ole ICOde jaoks tegelikku ärilist vajadust.
Finantsjuhtimise arengutest räägime veel Pärnu Finantskonverentsil.
ICOde maht riikide või regioonide järgi, USA dollarites
Aina vähem pakkumisi jõuab eesmärgini
Kui 2017. aasta juunis kaasas loodetud raha 90% projektidest, siis aasta lõpuks, 2017. aasta novembriks sai mahu täis vähem kui 25% ICOdest.
Projektid, mis jõudsid ülempiirini, %
Pikemalt saate lugeda veebruarikuu Finantsjuhtimise Infolehest.
Seotud lood
Investorite huvi võlakirjade vastu on suur, sest langevate intressimäärade keskkonnas võib võlakirjadest päris head tootlust saada. Lähiaastad on võlakirjade aastad, nenditakse saates “Soraineni sagedus”.