Autor: Finantsuudised.ee • 2. oktoober 2018
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.
SEB Eesti majandusanalüütik Mihkel Nestor leiab, et kuigi teadus- ja arendustegevuse investeeringud on olulised, leidub ka muid viise teha paremat äri.
Foto: Andras Kralla

SEB: Põhjamaade jõukuse saavutamiseks läheb meil aastakümneid

SEB panga kolme riigi majandusanalüütikute sõnul võtab Põhjamaade tasemele jõudmine aastakümneid, kui mitte põlvkondi, teatas pank.

Kuigi Balti riikide majandused on viimastel aastatel jõudsalt kasvanud, ei saa SEB analüütikute sõnul tulevikku sama enesekindla pilguga vaadata – ärimudelid, mis on võimaldanud Eestil jõuda praeguse tasemeni, on kiire tööjõukulude kasvu tingimustes kaotamas kasumlikkuses. Ettevõtted, kelle edu oli rajatud laialdasel odava tööjõu kättesaadavusel, võivad peagi uksed sulgeda ning pole kindel, kas leidub piisavalt tootlikumaid ärisid, kes oleks valmis võtma nende koha.

Samas pakkusid analüütikud välja ka mitu ideed, kuidas protsessi kiirendada. SEB Läti majandusanalüütiku Dainis Gašpuitise hinnangul peitub peamine probleem väikestes kulutustes teadus- ja arendustegevusele, mille kulutuste osatähtsus Balti riikide SKPs varieerub 0,4 protsendist Lätis 1,3 protsendini Eestis. "Rootsis ja Soomes ulatub vastav suhtarv 2–3%ni. Ilma teadus- ja arendustegevuse investeeringute olulise kasvuta on väheusutav, et Baltimaad suudaksid oma eksporditavate kaupade väärtust oluliselt tõsta," ütles Gašpuitis.

SEB Eesti majandusanalüütik Mihkel Nestor lisas, et kuigi teadus- ja arendustegevuse investeeringud on olulised, leidub ka muid viise teha paremat äri. Tema sõnul leidub Põhjamaades tuhandeid ettevõtteid, kes tegutsevad samal alal kui nende Balti konkurendid, kuid on võimelised küsima oma toodete eest oluliselt kõrgemat hinda. "Nende erisus siinsete ettevõtetega on tugev kaubamärk, mille eest on tarbijad nõus maksma suurt hinnalisa – Baltimaades selliseid brände täna naljalt ei leia," leidis Nestor.

SEB Leedu peaökonomist Tadas Povilauskas rõhutas see-eest haridussüsteemi tähtsust. Tema sõnul õpib Põhjamaades tehnikaalasid oluliselt suurem osa tudengitest kui Baltimaades. Lisaks on seal palju populaarsem valik kutseharidus, mis garanteerib tööandjate jaoks pideva kvalifitseeritud tööjõu kättesaadavuse.

SEB Balti riikide majandusanalüütikud tõdesid, et kuigi Põhjamaade elatustaseme saavutamine võtab aastakümneid, siis vaadates senise progressi kiirust, ei ole põhjust kahelda, et selle tasemeni jõutakse. Vaja on lihtsalt julgust, säravaid ideid ja rohkem ambitsiooni.

Vaata Eesti peamisi majandusnäitajaid ja -prognoose.

Liitu Finantsuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Villu ZirnaskFinantsuudised.ee toimetajaTel: 50 79 827
Rain JüristoReklaamimüügi projektijuhtTel: 667 0077