Autor: Finantsuudised.ee • 20. detsember 2019

Kuidas pidada jõule minimalistlikult?

Juba novembrist on kaubanduskeskuste parklad autosid täis ja käib üks suurem ostlemine. Ostupühad nagu e-esmaspäev, must reede ja küberesmaspäev meelitavad kliente oma kukrut kergendama. Ostame kokku jõuluehteid ja -kaunistusi, „koledaid“ jõulukampsuneid ning kingitusi perele ja sõpradele. Käib üks suuremat sorti ületarbimine. Saame kingituseks asju, mida me ei vaja, ja kingime asju, mis saajale ei pruugi meeldida. Kui arvestame sisse ka sõidud ning külaskäigud, erinevad jõulupeod ja uhked pidulauad, siis enamike rahakott on pärast suuri pühasid üsna õhuke.
Foto: shutterstock.com

Mis on minimalism? Tarbimise seisukohast tähendab minimalism, et omatakse vaid seda, mida reaalselt vaja on. Minimalistid ei oma teadlikult kõike üleliigset, et keskenduda rohkem sellele, mis on elus oluline. Minimalism aitab säilitada selge meele ja asjade lihtsuse.

Minimalistlikud jõulupühad aitavad Sul keskenduda sellele, mis on oluline. Teadlased on kinnitanud, et liigne asjade omamine tekitab stressi ning rahulolematust. Kõige suurema õnnetunde toovad aga lähedased suhted ja kohalolu.

Laenukoolil on mõned nõuanded, kuidas liigset tarbimist jõuludel vältida.

Kingituste tegemine

Kingituste tegemine võib olla kulukas ning stressirikas tegevus. Käime pea laiali mööda poode, et leida kõigile sobiv kingitus ning kulutame rohkem kui eelarve lubab. Tihtipeale ei pruugi kink isegi kingisaajale meeldida. Pea meeles, et kingituste tegemisel, ei ole kõige olulisem, kui kallis on asi, vaid pigem, mis tundega see kingitus tehakse. Allpool on mõned nõuanded, millest kinkide tegemisel lähtuda.

• Tee nimekiri, mida Sul on vaja ning palu perel ja lähedastel sama teha. Nii saad endale asjad, millest tunned rõõmu, niisamuti on Sinu lähedastega.

• Firma jõulupeol või sõprade ringis tehke loosipakid või hoopis annetage koos teatud summa heategevuseks. Jõuluaeg on andmise aeg!

• Kui Sa ei tea, mida kinkida, ära haara poest küünlaid või sokke, vaid kingi kinkekaart või mõni elamus, mida üheskoos kogeda!

• Kingituste edasikinkimine. Siinkohal leiab kindlasti palju vastakaid arvamusi. Tihtipeale on mõttekam mõni sahtlis seisev kingitus edasi kinkida inimesele, kellel seda võiks vaja minna või oskaks rohkem hinnata. Et vältida ebameeldivusi, pea kindlasti meeles, kes Sulle kingituse kinkis.

• Lastele kingituste tegemisel lähtu järgmisest neljast põhimõttest. Kingi neile midagi, mida nad: vajavad, kannavad, tahavad või loevad. Kui lastel on liiga palju asju, tüdinevad nad neist kiirelt ära ja liigne valikute tegemine võib nad ülekoormata. Lapsed ei vaja asju, vaid meie aega!

• Kvaliteet on olulisem kui kvantiteet. Kingi valimisel lähtu pigem sellest, mis on praktiline ja kvaliteetne.

Kingituste pakkimine

Kingituste pakkimine on samuti päris suur kulu, näiteks kui kinkekott maksab 2,5 eurot ja kingitus ise 10 eurot, siis on see juba 25% kingituse maksumusest. Samuti jääb pakkimispaberist alati jääki, mida ära ei kasutata. Siinkohal võiks kasutada näiteks riidest kotikesi, ajalehti, paberkotte. Kui saad kingituse kinkekotis, siis ära lennuta seda prügikasti, vaid kasuta järgmise kingituse pakkimisel.

Võta aeg maha!

Tihtipeale on detsembrikuu täidetud jõulupidudega töökaaslaste, sõprade, vanemate ja vanavanematega. Pea meeles, et Sa ei pea minema igale poole, kuhu Sind kutsutakse, täiesti okei on vahel ka ei öelda. Võta see aeg enda jaoks, puhka ja lõõgastu! Jaluta metsas, loe lemmikraamatut ja joo sooja kakaod või vaata pidžaamas telekat. Kui korraldad ise peo, palu külalistel üks roog kaasa võtta, nii saavad ka nemad korraldamisel osaleda ja sellest rõõmu tunda. Sina aga ei pea tervet päeva pliidi ees veetma!

Jõuludekoratsioonid

Käies detsembris jõulupidudel, sõprade ja lähedaste juures või vaadates akendest sisse, on kõik kui jõuludekoratsioonidest üle uputatud. Kodu saab kaunistada ka lihtsalt ja maitsekalt, ilma selleta, et peaksid sadu eurosid selle alla panema. Taaskasuta vanu jõuluehteid ning otsi näiteks Printerestist ideid, kuidas ise kaunistusi teha. Omapäraseid ja stiilseid jõuluehteid saab teha käepäraste vahenditega. Jaluta metsas ja võta kaasa mõni kuusepuu oks ja käbi. Dekoratsioonide valmistamine on tore ja loominguline tegevus, mida perekeskis ette võtta.

Püha söömaaeg

Jõuludel ootab meid lookas laud, kus süüa on alati rohkem kui tarvis ning osa sellest lõpetab prügikastis. Planeeri pühadelaud nii, et laual oleks traditsiooniline toit, mis jõulutunde tekitab. Kui see ei ole oluline, siis valige toit, mis kõigile meeldib. Kindlasti pea meeles ka koguseid, jõuludel ei ole vaja puudusehirmus kokata tervele armeele. Arutage enne, kuidas söögilaua katate – kui teete ühiskokkamist, tehke nimekiri vajaminevatest toiduainetest ning leppige kokku, kes mida toob. Nii ei löö sa eelarvet lõhki ja ilmselt ei pea ka jaanuaris stressama kogunenud liigkilode pärast!

Mõnusat pühadeaega!

Allikas: Laenukool

Liitu Finantsuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Villu ZirnaskFinantsuudised.ee toimetajaTel: 50 79 827
Rain JüristoReklaamimüügi projektijuhtTel: 667 0077