Autor: Finantsuudised.ee • 14. jaanuar 2020

Kuidas küsida 2020. aastal palgalisa?

Eesti töötajate töökoormus on töökäte puuduse tõttu kasvanud ja tööturul valitsevate trendide valguses mõtlevad paljud töötajad palgatõusust. Kuidas astuda palgaläbirääkimistesse siis, kui tööandja ise initsiatiivi ei näita?
Foto: shutterstock.com

CVKeskus.ee toob välja 6 soovitust, kuidas palgaläbirääkimisteks valmistuda ja 2020. aastal suuremat palka teenida.

43% tööandjatest tuli 2020. aastasse plaaniga tõsta vähemalt osa töötajate gruppide põhipalku, näitasid CVKeskuse ja Palgainfo Agentuuri ühise tööandjate uuringu andmed. Lisaks ei olnud pisut rohkem kui iga viies tööandja (22%) veel palgatõusu üle otsustanud. Seega on paljudel töötajatel olemas head võimalused 2020. aastal endale palka juurde saada.

„Olenemata praegustest tööturutrendidest on palgaläbirääkimised endiselt enamikule töövõtjatele keerulised. Rahast ei soovi avalikult rääkida ei töövõtja ega ka tööandja,“ leiab CVKeskuse turundusjuht Henry Auväärt. „Töötajale muudab olukorra ebamugavaks see, et tal puudub info, kas tööandja on võimeline ja huvitatud tema palka tõstma või mitte. Lisaks puudub paljudel töötajatel teadmine, missugust palka tema ametikohal Eestis teistes ettevõtetes makstakse. Just puuduliku info tõttu nihkub läbirääkimiste kaalukauss enamasti ikkagi tööandja poolele.“

„Palgaläbirääkimised muutuvad lihtsamaks, kui töötaja tunnetab, et tema teadmiste ja oskuste järele on tööturul suur nõudlus ning talle edastatakse pidevalt kandideerimiskutseid. Suuremad võimalused palgatõusuks ongi spetsialistidel ja oskustöölistel, keda kutsutakse teistest rohkem erinevatele ametikohtadele kandideerima. Teisalt töötavad paljud eestimaalased ka muudes ametirühmades ja palgatõusu loodavad nemadki,“ lisas Henry Auväärt.

6 soovitust, kuidas palgaläbirääkimisteks valmistuda ja 2020. aastal rohkem palka teenida

1. Tee endale selgeks, missugust palka sinu ametikohal Eestis makstakse

Töövõtja seisukohast on oluline koguda enne läbirääkimisi nii palju informatsiooni kui vähegi võimalik ja seeläbi tasakaalustada läbirääkimised.

Umbes kolmandik CVKeskuse tööportaalis avaldatud tööpakkumistest on avaliku palganumbriga, mis annab üsna hea ülevaate pakutavatest palgatasemetest. Lisaks on viimasel aastal avaldatud mitmeid palgauuringuid ja küsitlustes osaledes saad häid kokkuvõtteid erinevate ametikohtade töötasude kohta.

2. Ajasta oma läbirääkimisi

Suurepärane võimalus palka juurde küsida on loomulikult tööd vahetades, eriti kui sulle on edastatud tööpakkumine. Tööandjad üldjuhul eeldavad, et töövõtja ei aktsepteeri esimest palgapakkumist ja astub läbirääkimistesse.

Samas ei pea palgatõusu nimel alati tööd vahetama ja palka saab juurde küsida ka olemasolevalt tööandjalt. Ka siin on ajastamisel väga oluline roll. Hea on palka juurde küsida siis, kui ettevõttel läheb hästi. Vastupidiselt ei ole loomulikult mõistlik alustada läbirääkimisi siis, kui ettevõtte on sattunud raskustesse või ei suuda oma eesmärke täita.

3. Palgatõus peab olema põhjendatud

Kui küsid palka juurde, peab see olema põhjendatud ja uus autoliising ei ole piisav argument.

Kui soovid teenida suuremat töötasu, pead suutma ka põhjendada, miks sa palgatõusu väärid. Võib-olla on selleks kasvanud vastutus või lisaväärtus, mida tööandjale lood? Ehk on viimase aasta tulemused olnud üle ootuste head, mis on kaasa aidanud ettevõtte arengule? Võimalik, et oled isegi haaranud mõned uued tööülesanded?

Võibolla oled aga pidevalt saamas parema palgaga tööpakkumisi. Enne lahkumist tasub kindlasti uurida ka olemasoleva tööandja võimalusi.

4. Ole valmis rasketeks küsimusteks

Üldjuhul ei lähe ükski keeruline läbirääkimine nii, nagu eeldad ja tekivad ootamatused ning rasked küsimused. Ette valmistumata tekib taolises olukorras kaks ohtu – kas valetatakse või lepitakse vähemaga. Oma soovide saavutamiseks peab aga vastama ausalt ja enesekindlalt. Seepärast tasub enne läbirääkimisi mõelda, mis küsimused tekitavad ebamugavust ja kuidas neile vastata.

5. Ära ähvarda

Eesti tööturg on erakordselt aktiivne ja seepärast hindavad tööandjad väga kõrgelt töötajate lojaalsust. Seetõttu ei tohiks kindlasti välja käia argumenti, et kui palka ei tõsteta, lähen ära. Taoline olukord lõhuks läbirääkimised ja tekitaks ainult pingeid. Pealegi liiguvad väikesel Eesti tööturul jutud keerulistest inimestest väga kiirelt ja sildade põletamisega võid lihtsasti vähendada oma võimalusi hea töökoht leida.

6. Ole võimalustele avatud

Samas ei tohiks karta uusi võimalusi, kuna palgauuringud näitavad, et töövõtjad, kes on viimase aasta jooksul töökohta vahetanud, teenivad 18% rohkem kui üle kümne aasta ühe tööandja juures töötanud inimesed.

On mõistetav, et palka on mõnevõrra lihtsam juurde küsida uue töökoha otsingutel, sest palgaläbirääkimised on loomulik osa värbamisprotsessist. Töötajal on seejuures ka kergem pakkumisest keelduda, kui ta tunneb, et väärib enamat, ja otsida edasi.

Lisaks võivad uued võimalused paikneda ka samas ettevõttes ja teinekord piisab, kui annad tööandjale aeg-ajalt märku, et oled valmis suuremat vastutust kandma ja tööülesandeid juurde haarama.

Liitu Finantsuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Villu ZirnaskFinantsuudised.ee toimetajaTel: 50 79 827
Rain JüristoReklaamimüügi projektijuhtTel: 667 0077