Kõik börsil noteeritud ettevõtted, kelle majandusaasta lõpeb kalendriaastaga, peavad 2020. aasta majandusaasta aruannetes arvestama uute, ESEFi nõuetega.

- PwC Eesti juhtivaudiitori Janno Hermanson
- Foto: erakogu
Tegemist on Euroopa ühtse elektroonilise aruandluse vorminguga, mille kohaselt kõik ELi reguleeritud turgudel noteeritud ettevõtted peavad juba osa oma 2020. aasta aruandest esitama uues tehnilises formaadis (XHTML). See tähendab, et oma raamatupidamise aruande põhiaruannetes (finantsseisundi aruanne, koondkasumiaruanne, rahavoogude aruanne ja omakapitali muutuste aruanne) tuleb hakata kasutama masinloetavaid märgendeid, mis põhinevad rahvusvaheliste finantsaruandluse standardite (IFRS) taksonoomial. 2022. aasta raamatupidamise aastaaruannetes on kohustuslik masinloetavalt märgistada juba kogu informatsioon.
Seotud lood
Ettevõtluses ei ole olemas hetke, mil raamatupidamist pole vaja. Isegi siis, kui tegevust ei ole, tuleb vähemalt kord aastas kõik terviklikult üle vaadata, esitada vajalikke aruandeid ja deklaratsioone. „Raamatupidamine on baasvajadus– see on nagu elekter, mille kadumine annab kohe tunda,“ ütleb raamatupidamise ja palgaarvestuse teenust ning maksukonsultatsioone pakkuva Numeri OÜ teenuste juht Allan Kaunis.