Pensionireform: mida nii tööandja kui ka töötaja teadma peavad?
Tänavu suvel katkestas riik omapoolsed maksed töötavate inimeste II pensionisambasse. Oktoobrikuu jooksul on aga inimestel võimalik otsustada, kas jätkata oma brutopalgast 2% makse tegemist pensionifondi või mitte.
Enne koroonakriisi algust kehtis II pensionisambasse sissemakse süsteem järgnevalt: töötava inimese brutopalgast läks 2% tema valitud pensionifondi ja riik lisas omalt poolt 4% inimese isikustatud sotsiaalmaksu arvelt. Koroonakriisi ajal otsustas valitsus aga oma sissemaksed peatada alates 1. juulist 2020 kuni 31. augustini 2021 ehk 14 järjestikuseks kuuks.
Pensioni teise samba vabatahtlikuks muutmise reform on põhiseadusega kooskõlas ning presidendi taotlus jätta see välja kuulutamata lükati tagasi, otsustas riigikohus.
Luminori tellitud uuringust selgus, et eestlased ja lätlased koguvad pensioniks sääste märgatavalt usinamalt kui leedukad. Teisest küljest ei valmistu 9% eestlasi ja 7% lätlasi pensioniks üldse. Leedus on mittekogujaid üle kahe korra enam ehk lausa 20%.
Kõige rängemad ja kallimad nõuded tekivad ettevõtte ja lahkunud juhatuse liikme vahel, näitavad kindlustusandmed. Samas pole ilma riske võtmata võimalik äris edukas olla, ütles advokaadibüroo Sorainen partner Norman Aas.