Viimase poole aasta jooksul on Eesti kinnisvarasektor kõvasti elavnenud ning nõudluse jätkuvat kasvu toetab pensioniraha vabanemine. Seetõttu on tekkinud inimestel küsimus, kas korterid saavad lähiajal otsa.
Kalaranna elamurajooni ehitus. Tallinn (EST). Foto: Andras Kralla, Äripäev/Scanpix Baltics
Foto: Andras Kralla
Luminori Eesti jaepanganduse juhi Tanel Rebase sõnul tasub tänase olukorra mõistmiseks esmalt vaadata veidi ajas tagasi. Viimased neli aastat on Tallinnas, mis moodustab ca 50% kogu kinnisvaraturust, olnud pakkumine stabiilne – keskmiselt tekib juurde 2500 uut korterit aastas. Keskmine kuine müük on seejuures püsinud 200–250 korteri juures. Möödunud aasta lõpus kasvas aga müük hüppeliselt 400 korteri peale kuus, mis on erakordne. 2020. aasta lõpuga tuli seega Eestis uusi kortereid juurde vähem, kui neid ära müüdi.
Juba homme, 7. aprillil 2021.a kell 11.05 tuleb Äripäeva veebikeskkonnas eetrisse ahjusoe “Finantsuudised fookuses” saade. Saadet on võimalik järelekuulata samal päeval kell 17.05, peale kella 17-seid uudiseid. Samuti kuuleb saadet ka Soundcloudi vahendusel.
Kui lihtne on tänases majandusolukorras saada kodulaenu, kui paljud inimesed on võtnud maksepuhkust ning kas meid ähvardab tõesti kinnisvarabuum? Teemasid lahkasid Äripäeva raadios kinnisvaraekspert Tõnu Toompark ja Luminor Eesti jaepanganduse juht Tanel Rebane.
Ligi pooled Eesti lastega peredest plaanivad osta uue eluaseme pangalaenu abil. Pea sama paljudel kulub omafinantseeringu kogumiseks kuni kuus aastat, selgus Luminori Balti riikides korraldatud uuringust.
Balti riikide juhtiv laenuvõrdlusplatvorm Altero on laiendamas oma koostöövõrgustikku Eestis, tuues klientideni veelgi rohkem paindlikke ja konkurentsivõimelisi laenupakkumisi. Hiljuti liitusid platvormiga Citadele pank ja Mogo, kes pakuvad Eesti turul väikelaene.