Eesti Panga värske finantsstabiilsuse ülevaate kohaselt on Eesti ettevõtted ja majapidamised vaatamata majanduslangusele laenude tagasimaksmisega seni hästi toime tulnud. Ettevaates on oluline majanduskasvu taastumine, sest see tagab suutlikkuse laene tagasi maksta.
Panganduses on probleemsete laenude osakaal endiselt madal, ulatudes vähem kui 0,4%ni laenuportfellist. Ootuspäraselt on probleeme rohkem tarbimislaenude segmendis, kus on pikemaajaliselt tasumata laene kolmanda kvartali keskmisena 2,6% laenudest. Eluasemelaenudest on probleemsed vaid 0,2% ja ettevõtete puhul jääb see 0,4% tasemele. Ettevõtete laenuportfelli kvaliteet on üldiselt hea ning teistega võrreldes on probleeme rohkem tööstussektoris, sest see sektor on majanduslanguses enam pihta saanud. Tööstuses ulatub „hapude laenude“ tase 2%ni ja sektorisse antud laenude maht moodustab 10% panganduse laenuportfellist.
Eesti pangandussektori kapitalipuhvrid on suurte erakorraliste dividendimaksete tõttu vähenenud, kuid sektori kapitaliseerituse tase on jätkuvalt üsnagi kõrge. Suurte pankade helded dividendimaksed on ületanud eelmisel aastal pankade teenitud kasumit ja see tähendab, et ootamatu suure kriisi puhul oleks pankadel vähem vahendeid laenukahjumite katmiseks ja laenuandmise jätkamiseks. Samas on keskpanga hinnangul Eesti pankade kapitalipuhvrid lähituleviku vaates piisavad ja pangandus tervikuna on valmis juhuks, kui laenukahjumid peaksid hakkama kasvama.
Ettevõtetel on aidanud suurenenud laenumaksetega toime tulla varasemad soodsad aastad ja kogutud puhvrid. Majapidamiste laenumaksevõimet on toetanud asjaolu, et vaatamata majanduslangusele on tööpuudus kasvanud üsna vähe. Lisaks pakub tuge see, et Euroopa Keskpanga intressilangetuste mõjul on euribor langenud ja see on toonud kaasa väiksemad laenumaksed.
Konkurents on kasvanud
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Soome on Eesti ettevõtjale üks loogilisemaid laienemissihte – geograafiliselt lähedal, majanduslikult arusaadav ja kultuuriliselt tuttav. Kuid see ei tähenda, et Soomes äritegevus oleks lihtne või kiiresti tasuv. Saates „Finantsuudised fookuses“ arutasid Soome turu plusse ja miinuseid kaks kogenud praktikut: Soome-Eesti Kaubanduskoja ja Finesta Balticu juhatuse liige Heikki Mäki ning Soomes tegutseva raamatupidamis- ja maksunõustamisettevõtte CH Konsultatsioonid juht Christer Haimi. Kahe peale kokku ulatuvad nende kogemused Eesti ja Soome vahel äri ajades pea neljakümne aastani.