USA presidendiks valitud Donald Trumpi lubadus kehtestada Hiinast pärit impordile 60-protsendiline ja ülejäänud impordile 10-20-protsendiline tollimaks on vallandanud arutelu selle üle, kas selline poliitika ikka on tõesti nii halb. Tollimaks on ju tarbimismaks ja enamik majandusteadlasi peab tarbimismakse tulumaksust paremaks, kuna need on tõhusamad ja lihtsamini hallatavad.
- Pinelopi Koujianou Goldberg on Yale´i ülikooli majandusprofessor. Ta on olnud Maailmapanga peaökonomist ning American Economic Review peatoimetaja. Foto: IMF
Kuid tollimaksudel on olulisi puudusi. Kuna maksu alla lähevad ainult imporditud tooted, moonutavad nad turge, suunates ressursse tõhusamatelt välismaistelt tootjatelt vähem tõhusatele kodumaistele ettevõtetele. See ebaefektiivsus tuleb tarbijate arvelt ja nagu enamik tarbimismakse, on ka tollimaksud regressiivsed, pannes suurema koormuse madala sissetulekuga leibkondadele, kes kulutavad suurema osa oma sissetulekust tarbekaupadele.
Seotud lood
USA järgmise presidendi Donald Trumpi valituks saamise järel on palju arutatud selle mõju üle Eesti ja Euroopa majandusele. Arutelus tuuakse õigustatult välja mitmeid negatiivseid aspekte, ent nende kõrval võib Trumpi plaanidel olla ka erinevaid positiivseid mõjusid.
Kuidas alustada ärianalüütikaga väikeses tootmisettevõttes? Ärianalüütika (BI, Business Intelligence) on oluline tööriist, mis aitab isegi väikestel tootmisettevõtetel teha andmepõhiseid otsuseid, parandada efektiivsust ja suurendada kasumlikkust. Kuigi see võib alguses tunduda keeruline, saab BI kasutuselevõtu jagada loogilisteks sammudeks, mis on jõukohased ka väiksematele ettevõtetele.