Faktooringuturg on Eestis kasvanud viimase kümne aastaga 16 korda. Räägime selle valdkonna uusima tulija, Monfera asutaja ja tegevjuhi Anoly Gildeniga faktooringu teenuse võimalustest ja eripäradest, kuid ka sellest, kas naisettevõtjal on meeste rohkes finantssektoris keeruline uut ettevõtet käivitada.
- Monfera asutaja ja tegevjuht Anoly Gilden: Oluline on valida head partnerid, keda saad usaldada ka keerulisematel aegadel
Asutatud on uus faktooringuettevõte Monfera. Kui palju tuleb meie ettevõtjatele täna veel faktooringu tähendust selgitada?
Faktooring on oma olemuselt tegelikult lihtne finantsteenus. Ettevõte müüb oma tasumata müügiarved finantsettevõttele, kes maksab müüjale arve summa kohe, kuid võtab selle eest teenustasu. Kuna turu mahud on oluliselt kasvanud, siis julgen arvata, et paljud ettevõtted on tänaseks juba faktooringuga kursis.
Viitasite, et turu mahud on oluliselt kasvanud. Oskate öelda, kui palju?
Eesti faktooringuturu kogumaht on kasvanud 50 miljonini. Faktooringuturu kasvu kinnitab ka finantseeritavate arvete käive, mis on 10 aastaga kasvanud tervelt 16 korda ning oli 2023. aastal 80 miljonit eurot.
Kui suur on Monfera turuosa?
Me alustasime alles mõned kuud tagasi, kuid on hea meel tõdeda, et hoolimata suvekuudest on meie portfelli mahud kasvanud isegi veidi kiiremini kui me algul loota julgesime. Usun, et paari aastaga on meil reaalne võimalus saavutada 5-10% turuosa.
Kes on Monfera suurimad konkurendid?
Kindlasti pangad, ehkki kõik pangad Eestis faktooringut ei paku. Kui vaatame selle valdkonna trende laiemalt maailmas, siis viimase 10-15 aasta jooksul on finantstehnoloogia arengu ja regulatsioonide muutuste tõttu pangaväliste rahastajate, sealhulgas faktooringu pakkujate arv oluliselt kasvanud. See on avanud uusi rahastusvõimalusi eelkõige väiksematele ettevõtetele, kes pole pankadest faktooringuteenust saanud. Isegi Facebooki emafirma META käivitas paar aastat tagasi Meta Invoice Fast Track teenuse, mis keskendub just väikese ja keskmise suurusega ettevõtetele.
Ehk näete turul ruumi uutele tulijatele nagu Monfera?
Kindlasti! Ühelt poolt üldine faktooringuturu kasv, aga teiselt poolt just mikro- ja väikeettevõtete vajadus saada kiiret ja paindlikku teenust, mida pangad tihti ei suuda pakkuda.
Millega te loodate turgu juurde võita?
Kõlab ehk lihtsustatult, aga hea ja läbipaistva teenusega. Suurtes pankades kulub tihtipeale otsuste tegemisele mitu nädalat. Meie sihiks on teha otsused loetud tundidega, maksimaalselt paari päevaga. Ja mis eriti oluline – meil puuduvad igasugused kõrval- ja täiendavad tasud.
Kuidas teie oma teenust hinnastate?
Me võtame tasu vaid meile müüdud arve eest. Ei ole mingeid lepingu sõlmimise, limiidi suurendamise või muid tasusid. Ei ole ka kohustust kõiki arveid meie kaudu faktoorida. Kui ettevõttel pole käibekapitali vaja, siis ta ei pea meile arveid saatma ja mingit kulu kasutamata limiidi eest talle sellest ei tulene.
Miks peaks ettevõte eelistama faktooringut näiteks laenule?
Üldjuhul on protsess lihtsam ja kiirem võrreldes laenu taotlemisega. Seega faktooring aitab ettevõtetel oma käibekapitali puhvreid paindlikumalt suurendada, sest üldjuhul saab ettevõte arve müümisel raha kätte kohe ega pea ootama arve maksetähtaja saabumist. Väga oluline on, et faktooring sobib hästi ka väiksemale ettevõttele, kellel puudub võimalus traditsiooniliseks ärilaenuks.
Kas faktooring ongi eelkõige mõeldud väiksematele ettevõtetele?
Sugugi mitte. Faktooringut kasutavad väga erinevas suuruses ettevõtted. Suuremad ettevõtted vahel ise otsivad finantspartnerit, kellega koostöös pakkuda pöördfaktooringut oma allhankijatele või tarnijatele. Kui faktooringu puhul tasub intresse arvete müüja, siis pöördfaktooringu puhul arvete ostja.
Kas on mingid sektorid, millele faktooring ei sobi?
Ei ole. Me oleme rahastanud ehitust, kaubandust, IT valdkonda, põllumajandust. Ja arvete faktoorimist aktsepteerib ka riik ehk näiteks riigihangete raames ministeeriumite või kohalike omavalitsuste rahastatavaid arveid saab ka faktoorida. Mida ei saa faktoorida, on ettemaksu arved. Arvete müümiseks peab ostja kinnitama, et teenus või kaup on kätte saadud.
Kas faktooringut võib igaüks pakkuda või on see valdkond reguleeritud?
Finantsteenuste pakkumine on jah üldjuhul reguleeritud. Meie sihtrühmaks on ettevõtted, mitte tarbijad ja seepärast on meil Rahapesu Andmebüroo tegevusluba.
Räägite faktooringust väga entusiastlikult. Kui kaua olete selles valdkonnas tegelenud?
Faktooringuga kitsamalt viimased 7 aastat, aga laiemalt finantsteenuste valdkonnas üle 10 aasta. Ning Monfera kaasasutaja Andrus Alber on finantssektoris tegutsenud juba üle 30 aasta. Julgen väita, et me tunneme ja tunnetame päris hästi Eesti ettevõtjate rahastusvajadusi ning turul olevaid puudujääke ettevõtete abistamisel.
Finantssektoris on üsna vähe naisjuhte ja -asutajaid. Kas olete tundnud, et naisena on teil keerulisem oma äri käivitada?
Seda ma ei ole küll tundnud. Uue ettevõtte käivitamine on nagu ameerika mäed, sõltumata sellest, kas oled naisasutaja või meesasutaja. Oluline on valida head partnerid, keda saad usaldada ka keerulisematel aegadel. Täpselt selline partner tahame me olla ka oma klientidele.
Kas Monferasse võib pöörduda vaid see ettevõtja, kes juba täpselt teab, millist lahendust ta vajab või olete valmis ka ettevõtjatele nõu andma?
Paljud ettevõtjad on kasutanud vaid pangalaenu või liisingut teadmata, et teatud olukordades võib faktooring olla neile palju sobivam lahendus.
Suhtleme heal meelel kõigi ettevõtjatega ja püüame leida just neile sobivaima lahenduse, meile võib alati julgelt kirjutada
[email protected] või helistada telefonil 5886 5656.
Jälgida tasub ka Monfera blogi monfera.ee/blogi ja LinkedIn lehte linkedin.com/company/monfera, sest postitame sinna faktooringu valdkonna kohta harivaid artikleid ja loomulikult ka uudiseid meie enda teenuste ja arengute kohta. Seotud lood
Investorite huvi võlakirjade vastu on suur, sest langevate intressimäärade keskkonnas võib võlakirjadest päris head tootlust saada. Lähiaastad on võlakirjade aastad, nenditakse saates “Soraineni sagedus”.
Hetkel kuum
Tagasi Finantsuudised esilehele