Autor: Finantsuudised.ee • 17. mai 2017

Maksuspetsialistid: panditulumaks mõjub majandusele hävitavalt

Autor: pixabay.com

Maksuadvokaadid ja -spetsialistid moodustasid töögrupi, mis andis hävitava hinnangu valitsuse kavale kehtestada kontsernisisestele laenudele nn panditulumaks, teatas maksueksperte koondav ühing IFA-Eesti pressiteates.

Töögrupi kokkuvõtvas arvamuses väljendavad Eesti maksuõiguse juhtivad spetsialistid tugevat vastuseisu panditulumaksu kehtestamisele. Nende hinnangul ei too panditulumaks uusi püsivaid maksulaekumisi ning pigem on tulemus vastupidine, sest muudatus pärsib Eestisse tehtavaid investeeringuid ja Eestis asuvate kontsernide tegevust. Lisaks hägustab panditulumaksu kehtestamine oluliselt senist tulumaksusüsteemi ja sisuliselt kaotab Eesti maksusüsteem senise unikaalsuse.

Arvamuses nimetavad spetsialistid muudatusettepanekuid, mida peaks seaduseelnõus kindlasti arvestama, et ära hoida hävitavalt halb mõju Eesti majandusele ja investeeringutele. Töögrupp pidas oluliseks sätestada eelnõus selge reegel, mis välistaks tulumaksukohustusse kehtestamise kontsernisisestele tagatistele (maksukohustus tekiks alles tagatiste realiseerimisel), samuti sätestada senisest selgemini erandid kontsernikonto kasutamisega seotud maksuerandite kohta ning põhjalikult kaaluda praegu eelnõus sisalduva kaheaastase perioodi põhjendatust, mis näeb ette ajutise tulumaksukohustuse muutumise lõplikuks kohustuseks, kui laenu ei tagastata kahe aasta jooksul. Arvamus koos ettepanekutega esitati nii rahandusministrile kui ka riigikogu rahanduskomisjonile.

Töögrupp moodustati MTÜ IFA-Eesti liikmete baasil, töögruppi juhtisid Maret Hallikma advokaadibüroost Primus ja Rolan Jankelevitš advokaadibüroost Derling. Töögrupi töös osales 18 erialaspetsialisti. Kogu arvamust saab lugeda siit.

IFA-Eesti on Rahvusvahelise Maksuõiguse Ühingu Eesti liikmeid koondav ühing, kuhu kuulub 42 liiget era- ja avalikust sektorist.

Jaga lugu
Finantsuudised.ee toetajad:
Daisy PelloFinantsuudised.ee juhtTel: 667 0405
Rain JüristoReklaamimüügi projektijuhtTel: 667 0077