Igal kuul registreeritakse käibemaksukohustuslaste registrisse (KMKR) ligi 950 isikut ja kustutamise avaldusi laekub umbes 600. Uus e-teenus muudab käibemaksukohustuslaseks registreerimise usaldusväärse maksumaksja jaoks senisest lihtsamaks ja menetluse kiiremaks, sest registreerimise aluseks olev automaatne riskide hindamine on tehtud juba enne avalduse esitamist.
„Nii saab korras maksuajalooga ettevõtja käibemaksukohustuslase numbri kohe, kui on avalduse esitanud ja märkinud ära soovitud registreerimise kuupäeva,“ selgitas MTA teenindusosakonna juhataja Triin Raaper. See tähendab ettevõtja jaoks olulist ajalist kokkuhoidu, sest pole vaja külastada bürood ja numbri saab oluliselt kiiremini kui varem.
Esmakordselt ettevõtlusega alustaja peab küll arvestama sellega, et neil tuleb vastata mõnele täpsustavale küsimusele, aga seda saab samuti teha mugavalt sealsamas elektroonses keskkonnas. Amet pakub ka alustavatele ettevõtjatele nõustamist, et uued maksumaksjad saaksid juba registreerimisel vajaliku info maksude deklareerimise ja tasumise kohta.
Käibemaksukohustuslase numbri saamiseks tuleb siseneda e-maksuametisse/e-tolli. Seejärel tuleb lisada volitus „KMKR avalduse esitamine“, ka juhatuse liige peab ennast volitama, samuti saab õiguse numbri esitamiseks anda kellelegi teisele. „Edasi tuleb lisada info oma ettevõtte kohta ning seejärel juba kas kuvatakse number või kui me soovime avalduse veel üle vaadata, siis ka mõni päev oodata,“ lisas Raaper.
Lisaks registreerimise avaldustele saab uue lahenduse abil esitada ka teisi käibemaksukohustuslase registriga seotud avalduste liike, v.a käibemaksugrupi registreerimise ja kustutamise avaldusi.
Süsteemi arendasid ühispakkujad Cybernetica ja Icefire, maksu- ja tolliametile oli IT partneriks rahandusministeeriumi infotehnoloogiakeskus (RMIT).
Cybernetica projektijuhi Anu Pedoski sõnul on KMKRi arenduse näol tegemist taas ühe sammuga uue põlvkonna e-maksuameti suunas. „MTA projektid on meie jaoks alati ühelt poolt tulevikku vaatavad, teisalt väga selge eesmärgiga muuta maksutoimingutega seonduv lihtsamaks kõigi osapoolte jaoks,“ sõnas Pedosk.
Teenuse arendamist rahastati 400 000 euroga Euroopa Regionaalarengu Fondist, projekti kogumaksumus on 543 000 eurot.