8. november 2017
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Ettevõtluskonto maksumäärad

Foto: shutterstock.com
Järgmise aasta 1. jaanuarist hakkab kehtima uus ettevõtlustulu lihtsustatud maksustamise seadus, mille raames tekib võimalus väikestelt tööotsadelt seaduslikult ja mugavalt tulumaksu maksta.

Ülevaatlikult kujutab uus seadus endast aruandlus- ja bürokraatiavaba sissetulekute deklareerimist, mis vajab ainult spetsiaalselt pangakontot (ettevõtluskonto). Panga ning maksu- ja tolliameti suhtlus hoolitseb korrektse maksusumma broneerimise eest ettevõtluskontol. Kuigi ettevõtluskonto saab avada ka inimene, kes pole end registreerinud kui füüsilisest isikust ettevõtja (FIE), tuleb silmas pidada siiski järgnevaid nüansse:

- kuni 25 000eurose aastatuluni on maksumäär 20%;

- 25 000–40 000eurose aastatulu korral on maksumäär 40%;

- vastavalt 1. jaanuarist 2018 jõustuvale käibemaksuseadusele tuleb 40 000eurose käibe ületamisel registreerida end käibemaksukohustuslaseks (nt osaühingu või FIEna);

- ravikindlustuse saamiseks peab ettevõtluskonto igakuine sissetulek olema 1300 eurot.

Sotsiaalkindlustus on 20% maksumäära osa (kuni 25 000 eurose käibe puhul), proportsiooniga 33/55, ning ravikindlustuskaitse toimib ettevõtluskonto korral samal põhimõttel nagu võlaõiguslike lepingute puhul. Ravikindlustuse saamise alus on eelneva kuu sotsiaalmaksu tasumine selle miinimumkohustuse ulatuses. Teisisõnu pidi ettevõtluskonto omanik haigekassale eelmises kuus maksma kuumääralt arvutatud sotsiaalmaksu ravikindlustuse osaga võrdse summa.

Seega kui soovida oma ettevõtlustulu hakata sel moel deklareerima, tuleb mõelda, mis on potentsiaalne tulu ja milline ärimudel ettevõtjale kõige paremini sobiks.

MTA kommentaar:

Ettevõtluskonto seadus jõustub küll 1. jaanuaril, kuid kindlasti aasta algusest seda võimalust kohe kasutada pole inimestel võimalik. Kuna ettevõtluskonto avatakse pangas ning maksustamiseks on vajalik panga ja MTA vaheline infovahetus, eeldab seaduse elluviimine nii MTA kui ka mõne panga IT-arendust. Seni on arendusest huvitatud olnud üks pank ja eeldatavalt ei valmi lahendus enne 2018. aasta teist poolt.

Pankade kommentaarid:

SEB väike ja keskmise suurusega ettevõtete segmendi juhi Edward Rebase kommentaar: „Koheselt me ettevõtluskonto teenust ei paku, kuid kui nõudlus klientide poolt tekib, siis oleme hea meelega valmis neile sobiva lahenduse looma.“

Coop Pank on ettevõtluskonto osas hetkel äraootaval seisukohal. Tõenäoliselt tulevad nad ettevõtluskontoga seotud küsimuste juurde tagasi 2018. aasta teises pooles ja loodavad, et selleks ajaks on selgem nii klientide huvi sellise teenuse vastu kui ka mitmesugused korralduslikud küsimused.

Danske Bankil ei ole plaanis antud teenust osutada. Nad on keskendunud keskmistele ja suurematele ettevõtetele ning nende ärivajaduste rahuldamisele.

Swedbankis esialgu ettevõtluskontot avada ei saa.

Allikas: raamatupidaja.ee

Autor: Anne Veerpalu, NJORDi partner ja vandeadvokaat; Anne-Lii Kask, NJORDi jurist

Liitu Finantsuudiste uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Villu ZirnaskFinantsuudised.ee toimetajaTel: 50 79 827
Rain JüristoReklaamimüügi projektijuhtTel: 667 0077