Tarbijahinnaindeksi muutus oli 2018. aasta oktoobris võrreldes septembriga 0,5% ja võrreldes eelmise aasta oktoobriga 4,4%, teatab Statistikaamet.
- Tarbijahinnaindeksit mõjutas enim transport. Foto: Raul Mee
Kaubad olid mullusega võrreldes 3,7% ja teenused 5,7% kallimad. Kaupade ja teenuste administratiivselt reguleeritavad hinnad on eelmise aasta oktoobriga võrreldes tõusnud 9,1% ja mittereguleeritavad hinnad 3,1%.
Eelmise aasta oktoobriga võrreldes mõjutas tarbijahinnaindeksit enim transport, mis andis kogutõusust ligi kolmandiku. Kolmveerandi sellest andsid 20,1% kallinenud bensiin ja 20,4% kallinenud diislikütus. Elekter, soojusenergia ja küte andsid indeksi kogutõusust ligi viiendiku.
Eelmise aasta oktoobriga võrreldes on kodudesse jõudnud elekter kallinenud 11,7%, tahkekütused 24,5%, soojusenergia 3,4% ja gaas 8,9%. Toit ja mittealkohoolsed joogid andsid kogutõusust seitsmendiku. Toidukaupadest on mulluse oktoobriga võrreldes enim kallinenud külmutatud puuvili ja marjad (26%), värske köögivili (21%), munad (19%) ning odavnenud suhkur (21%).
Viimati oli tarbijahinnaindeksi muutus võrreldes eelmise aasta sama kuuga 4,4% või enam 2012. aasta märtsis, mil muutus oli samuti 4,4%.
Septembriga võrreldes oli oktoobris tarbijahinnaindeksi peamine mõjutaja transport. Diislikütus kallines kuuga 7,6% ja bensiin 4,1%. Oktoobriks ostetud lennukipiletid olid 21% kallimad kui septembriks ostetud piletid. Suuremat mõju kuumuutusele avaldasid veel puuvilja 10% ja kodudesse jõudnud elektri 2,8% odavnemine, samuti köögivilja kallinemine 5,2%.
Tarbijahinnaindeksi muutus kaubagrupiti, oktoober 2018
Seotud lood
Investorite huvi võlakirjade vastu on suur, sest langevate intressimäärade keskkonnas võib võlakirjadest päris head tootlust saada. Lähiaastad on võlakirjade aastad, nenditakse saates “Soraineni sagedus”.
Hetkel kuum
Tagasi Finantsuudised esilehele