PwC Baltikumi ja Ukraina juhtivpartner Ago Viilu selgitas konverentsil „Raamatupidamine ja maksud 2019“ muudatusi rahvusvahelistes finantsaruandluse standardites.
Käesoleval aastal on jõustunud kaks standardit:
IFRS 9 – Finantsinstrumendid
Peamised muutused IFRS 9 on toimunud finantsvarade klassifitseermises ning arvestamises, kus tuleb lähtuda ettevõtte ärimudelist ning instrumendi rahavoogudest. Lisaks tuleb finantsvarade allahindlusi kajastada senisest varem ning võtta arvesse ettevõtte tegelikke riskijuhtimise strateegiaid (riskimaandamisinstrumentide arvestus).
Finantsvarade arvestamine
Võlainstrumendid (näit. nõuded, laenud, võlakirjad) kajastatakse lähtuvalt ettevõtte ärimudelist ja instrumendi rahavoogudest – 3 võimalust:
1) Ärimudeliks on hoida eluea lõpuni (st koguda põhiosa ja intresse) ning mitte müüa (üksikud ja väikesemahulised müügid on lubatud) – korrigeeritud soetusmaksumus
2) Ärimudeliks on osaliselt hoida (st koguda põhiosa ja intresse) ja aeg-ajalt müüa – intressiarvestus korrigeeritud soetusmaksumuse meetodil; – bilansipäeval ümberhindlus õiglasele väärtusele läbi koondkasumiaruande – instrumendi müügil või eluea lõpul kantakse instrumendiga seoses kogunenud koondkasum (või -kahjum) ümber kasumiaruandesse
3) Ärimudeliks on kauplemine (või instrumendi rahavood sisaldavad muid elemente peale põhiosa ja intressi) – õiglane väärtus ümberhindlustega läbi kasumiaruande
Omakapitaliinstrumendid (näit. investeeringud aktsiatesse) kajastatakse:
1) Üldreegel: õiglases väärtuses ümberhindlustega läbi kasumiaruande
2) Erand: mitte-kauplemiseesmärgil soetatud investeeringuid on lubatud kajastada õiglases väärtuses ümberhindlustega läbi koondkasumiaruande – ühekordne otsus esmasel kajastamisel – koondkasumisse kogunenud summasid ei kanta ümber kasumiaruandesse
Soetusmaksumus ei ole enam lubatud (kuigi teatud juhtudel võib soetusmaksumust lugeda ligilähedaseks õiglase väärtusega).
- Finantsvarade klassifitseerimine Foto: Ago Viilu
IFRS 15 – Tulu kliendilepingutest
Peamise muudatusena IFRS 15 tõi Ago Viilu välja uued ja selgemad põhimõtted tulu kajastamisel, mis võivad oluliselt mõjutada tulu kajastamise ajastust mõningates majandusharudes või spetsiifilistes valdkondades. See puudutab ettevõtteid kelle müügilepingud koosnevad mitmest komponendist (näit. teenus + kaup või mitu teenust/kaupa/muud hüve ühes lepingus).
Mis võib muutuda praktikas?
- Tulu kajastamine kas perioodi jooksul või ajahetkel (kui projekt on lõppenud) – Võib mõjutada ehitusettevõtteid
- Kogutasu jagamine komponentidele
o Alati lähtudes üksikute komponentide müügihinnast
o Mõjutab näiteks telekome ja komplekssete teenuste pakkujaid
- Muutuv tasukomponent (näit. edukustasu või kogusest sõltuv allahindlus)
o Tulu kajastatakse summas, mis „väga suure tõenäosusega laekub“ (highly probable of not reversing)
o Tulu kajastamine muutuvalt tasukomponendilt võib toimuda senisest varem
- Saadud ettemaksud – tuleb kajastada intressikulu!
o Kajastatav tulu võib olla suurem kui saadav tasu
Lähiaastatel on rahvusvahelistes finantsaruandluse standardites toimumas veel paar muudatust - 2019 aastal on jõustumas uus standard IFRS 16, mis puudutab rendiarvestust ning 2021 kindlustuslepinguid puudutav IFRS 17.
Seotud lood
Finantsjuhtide ja raamatupidajate töö on kolinud täielikult arvutisse, programmidesse ning eri rakendustesse. Me ostame erinevaid pilvepõhiseid teenuseid finantsarvestuse teostamiseks ja sellega oleme tegelikult teinud meie raamatupidamise andmed kättesaadavaks lisaks oma töötajate ka nende ettevõtete töötajatele, kes meile kõiki neid teenuseid osutavad.
Enamiku väikeettevõtjate jaoks tähendab majandustarkvara eelkõige raamatupidamisprogrammi. Tegelikult on mõiste palju laiem, kuid enamasti on selle keskmes tõesti raamatupidamisprogramm, millele on lisatud erinevaid mooduleid, et rajada infosüsteem, mis toetaks ettevõtte äriprotsesse ja hõlmaks infot võimalikult täielikult.
„Raamatupidajad, kes ei ole rakendanud paberivaba süsteemi, ei näe oma praeguses olukorras väga suurt probleemi ja seega ei taju nad ka erilist vajadust muudatusteks. Samal ajal tajusid aga paberivaba raamatupidamisega ettevõtete raamatupidajad selle süsteemi selget kasu,” kirjutab Karina Kohava tänavu TTÜ-s kaitstud magistritöös „Paberivaba raamatupidamise süsteem: raamatupidajate hoiakud”.
Kuidas alustada ärianalüütikaga väikeses tootmisettevõttes? Ärianalüütika (BI, Business Intelligence) on oluline tööriist, mis aitab isegi väikestel tootmisettevõtetel teha andmepõhiseid otsuseid, parandada efektiivsust ja suurendada kasumlikkust. Kuigi see võib alguses tunduda keeruline, saab BI kasutuselevõtu jagada loogilisteks sammudeks, mis on jõukohased ka väiksematele ettevõtetele.