Madis Müller: tarneahelates on ikka veel olulisi tõrkeid
Äsja rõõmustasime Eesti tugevate majandusnäitajate üle, mis viitasid majanduse kiirele taastumisele teises kvartalis.
Eesti Panga president Madis Müller
Foto: Raul Mee
Sarnane pilt avaneb tegelikult enamikus Euroopa riikides, nii et meie 13% lähedale ulatunud majanduskasvu number ei olnud eelmise aasta esimese poole keerulist olukorda arvestades erandlik. Eks kasv tundubki eriti tugev, kui võrdluspunktiks on koroonakriisi kõige keerulisemad kuud.
Meil on ajaloo suurim kriis peale II maailmasõda. Kõik on segaduses, aga majandus kasvab erakordse kiirusega. Meil läheb erakordselt hästi. Kuidas on see võimalik?
Euroopa Keskpanga president Christine Lagarde jagas avatult oma mõtteid seoses 9. septembril peetud pressikonverentsiga majandusest ja majanduskasvust ning tulevikusprognoosides.
Energiahindade kasv aeglustus augustis veidi ja jäi aastavõrdluses 17% juurde, kuid andis siiski poole kogu hinnakasvust, kirjutab Eesti Panga ökonomist Lauri Matsulevitš.
Soome on Eesti ettevõtjale üks loogilisemaid laienemissihte – geograafiliselt lähedal, majanduslikult arusaadav ja kultuuriliselt tuttav. Kuid see ei tähenda, et Soomes äritegevus oleks lihtne või kiiresti tasuv. Saates „Finantsuudised fookuses“ arutasid Soome turu plusse ja miinuseid kaks kogenud praktikut: Soome-Eesti Kaubanduskoja ja Finesta Balticu juhatuse liige Heikki Mäki ning Soomes tegutseva raamatupidamis- ja maksunõustamisettevõtte CH Konsultatsioonid juht Christer Haimi. Kahe peale kokku ulatuvad nende kogemused Eesti ja Soome vahel äri ajades pea neljakümne aastani.