SEB uuring: ettevõtted ei seosta investeeringuid kestlikkusse konkurentsivõime kasvatamisega
SEB Panga hiljutine küsitlus paljastab, et kolmandik Balti ettevõtteid tajub kestlikkusega seotud regulatsioone tõsise väljakutsena, mis nõuab strateegiliste otsuste tegemist ja tihti ka lisainvesteeringuid.
SEB juhatuse liige ja ettevõtete panganduse valdkonnajuht Peep Jalakas
Foto: Raul Mee
Eestis toob regulatsioonide keerukuse esile 34% finantsjuhtidest, samuti on lähiaja väljakutseks kestlikkuse strateegiate arendamine ning rahastuse tagamine. Lätis (31%) ja Leedus (39%) on samuti peamiseks väljakutseks regulatsioonidest arusaamine ja nendele vastamine, mis toob esile laiapõhjalise ja pikaajalise strateegilise lähenemise vajaduse.
Auditi- ja ärinõustamisfirma EY rahvusvahelisest uuringust selgus, et üle poole kestlikkusearuandeid koostavate ettevõtete finantsjuhtidest kardab, et nende ettevõte tegeleb rohepesuga.
Rahandusprofessor Aswath Damodaran esitab oma värskes artiklis kestlikkusejuhtide liigituse ning soovitab: “Kui oled ettevõtja, kellele läheb korda planeet, siis saada jätkusuutlikkuse konsultandid minema ning lõpeta ärimudelite kohandamine avalikustamisnõuete täitmiseks. Ja kui juba sellega tegeled, võib kaaluda ka kestlikkusejuhi lahti laskmist (kui ta just pole Yoda).“
Praegusaegse ja edumeelse ettevõtte jaoks on põhipanga vahetamine hästi läbimõeldud ja strateegiline samm, mis võib tuua märgatavat kasu. Coop Panga ärikliendi igapäevapanganduse juht Erje Mettas lükkab ümber müüdi, et pangavahetus on ettevõttele keeruline, ajamahukas ja riskantne: „Tänapäeval pole küsimus enam selles, kuidas panka vahetada, vaid miks. Võit seisneb kulude kokkuhoius ja paremas teeninduses.“