„Elektrihinna ülehindamine võimendas märkimisväärselt 2022. aasta inflatsiooni. Hinnatõus oli tookord siiski väga kiire, kuid ühegi kuu arvestuses see modelleeritud andmete põhjal 25%ni siiski ei jõudnud,“ kirjutab Eesti Panga ökonomist keskpanga blogis.
„2022. aasta juulis kirjutasin esmakordselt avalikult sellest, et tarbijahinnaindeksi elektrihinna statistikaga näib olevat midagi valesti. Kasutasime arvutamiseks erinevaid avalikke elektrihinna andmeallikaid, nagu Eurostatis avaldatavad andmed lõppkasutajatele müüdud elektrihinna kohta ja elektribörsi aegread. Lõpptarbijatele müüdud elektrihind peaks olema kõige täpsem andmeallikas elektri tarbijahinna kohta. Nende andmete probleemiks on aga hõre sagedus – andmed on vaid poolaasta keskmise kohta ja avaldamise viitaeg on pikk. Näiteks praeguseks on teada 2024. aasta teise poole andmed,“ selgitab Oja. „Hinnates seost Eurostati elektrihinnataseme andmete ja elektri börsihinna vahel saame aga tekitada kuise elektri tarbijahinna aegrea, mida võrrelda tarbijahinnaindeksis kasutatava aegreaga.“
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Eesti tehnoloogiaettevõte Gridraven, kelle süsteem optimeerib ülekandeliine, kasutades selleks masinõppe põhist ilmastikumudelit, kutsus hiljuti kokku Eesti energeetikamaastiku eksperdid, et rääkida Eesti elektrihinna tulevikust.
Alates 12.06.2025 näevad Infopanga kasutajad ettevõtte vaates senisest märksa rohkem sisu. Kokku on lisandunud 9 uut andmeplokki, mille loomisel on kasutatud majandusaasta aruandeid, tehisaru ja teisi Infopanga andmeid.