Ainult tellijatele
Autor: Finantsuudised.ee • 22. aprill 2020
Ainult tellijatele

Järelvaadatav: Kuidas vältida maksejõuetust?

Milliseid õiguslikke võimalusi on ettevõtjatel kasutada, et ärid ka raskel ajal vee peal hoida, milliseid õiguslikke lahendusi on eri riikides ettevõtjate toetuseks välja pakutud ja mida ka Eestis võiks kaaluda? Nendele küsimustele vastavad veebiseminari vormis Ellex Raidla advokaadibüroo kohtuvaidluste töögruppi juhtiv partner Arne Ots ja vandeadvokaat Martin Raude.

COVID-19 on põhjustanud olulisi muudatusi majanduselus. Väga suur osa majandusest on sisuliselt seiskunud ja kuigi on ka valdkondi, mis näivad jõudsalt kasvavat, näiteks pakiveondus ja e-kaubandus, on viiruse üldised mõjud mõistagi väga negatiivsed. Kaubad riikide vahel ei liigu, inimesed ei saa tööle, paljud haigestuvad, piiratud on üldine liikumisvabadus, ärid on suletud. On paratamatu, et sellise olukorraga kaasnevad ettevõtjate majandusraskused ja mida kauem kestab kriis, seda raskemad on tagajärjed. Lootus, et kriisile järgneb tõenäoliselt kiire tõus, ei paku lohutust, sest võlakoorem kasvab ja kriisi möödumise aega on võimatu ennustada.

Taoline kriis testib nii majanduse vastupidavust kui ka õiguskeskkonda. Lepinguid ei ole võimalik täita, nagu on normaalses olukorras kokku lepitud. Üks ei saa tarnida kaupa, teine ei ole võimeline täitma oma rahalisi kohustusi, sest rahavoog on kokku kuivanud, kolmas on vastamisi jõude ootava töötajate hulgaga ja teadmatusega, mida ja kuidas tööjõu osas ajutisel ette võtta. Tekivad küsimused, kes ja milliste kohustuste täitmise eest üldse vastutab ja kas vastutusest tavapäraselt mõistetud viisil saabki praegu üldse rääkida. Tavaolukorras toimima mõeldud õigusnormid võivad ettevõtjale olla üsnagi halastamatud, kui kriisiaja konfliktide korral ei suudeta kokkuleppeid saavutada. Majanduselu reguleerimiseks kiirkorras välja töötatud n.ö leevendusnormid, mida on juba kehtestatud ja ilmselt kehtestatakse veelgi, võivad aga õiguste ja kohustuste tasakaalu ning uues olukorras juba tekkima hakanud konsensuslikud lahendused taas peapeale keerata.

Sellest, milliseid õiguslikke võimalusi on ettevõtjatel kasutada, et ärid ka raskel ajal veepeal hoida, milliseid õiguslikke lahendusi on erinevates riikides ettevõtjate toetuseks välja pakutud, milliseid toetavaid meetmeid ja regulatsioone Eestis on kehtestatud ja kavandatakse ning milline võib olla nende mõju, sellest räägivad veebinaris Ellex Raidla advokaadibüroo kohtuvaidluste töögruppi juhtiv partner Arne Ots ja vandeadvokaat Martin Raude.

Kui oled juba tellija, siis logi sisse või vormista tellimus

Vormista püsimaksega tellimus kohe ja saad:

  • Ligipääsu kõigile lukus lugudele
  • Kord nädalas ilmuva finantsuudised.ee uudiskirja
  • Ligipääsu Finantsjuhtimise Infolehe PDFidele
  • Äripäeva Infopanga hõbepaketi
  • Parimad pakkumised finantskoolitustele
Jaga lugu
Finantsuudised.ee toetajad:
Daisy PelloFinantsuudised.ee juhtTel: 667 0405
Rain JüristoReklaamimüügi projektijuhtTel: 667 0077