Eluasemelaenuturg jätkab varasemast mõistlikumal kursil
Kuna töökaotusi pole palju, siis kinnisvara müügisurvet pole tekkinud, seega pole ka kinnisvarahinna järsku langust oodata. Eluasemelaenuturu praegune rahulikum kasvutempo on majanduse ja kinnisvaraturu pikaajalise arengu seisukohast parem.
Elukalliduse tõus, kerkivad intressimäärad ja majanduse ebakindel väljavaade on kahandanud inimeste võimet ja soovi laenuga eluaset soetada. Nõudlus eluasemeturul hakkas vähenema juba 2022. aasta kolmandas kvartalis. Selle aasta esimesel neljal kuul andsid pangad uusi kinnisvaratagatisega eluasemelaene välja 22% vähem kui aasta tagasi. Seega jäi uute laenude arv pandeemiaeelse ehk 2018.─2019. aasta taseme lähedale. Seejuures on uute eluasemelaenude maht tänavu esimeses kvartalis kahanenud suhteliselt rohkem kui eluasemetehingute koguväärtus, mis viitab sellele, et rohkem tehinguid on rahastatud omavahenditega.
Kuigi finantsjuhid tõdevad, et korras riigi rahandus on oluline, siis ettevõtete konkurentsivõime säilimine eeldab maksutõusude puhul suuremat mõjude hindamist. Finantsuudised.ee uuris, mida erinevate sektorite finantsjuhid koalitsioonileppest arvavad ja millised maksud nende sektorit kõige enam puudutavad.
Kui mõni analüütik leiab, et intressimäärad võiksid hakata langema järgmise aasta esimestel kuudel, siis Eesti Panga president Madis Müller peab sellist ootust liiga optimistlikuks.
Eesti Panga värske finantsstabiilsuse ülevaate kohaselt on vaatamata majanduskeskkonna halvenemisele ettevõtete ja inimeste laenumaksevõime püsinud seni hea ning viivislaenude tase on madal. Kui aga Eesti majanduskasv jääb kiratsema, võib tekkida probleeme laenude tagasimaksmisega ja halbade laenude osakaal pankades võib kasvada.
Balti riikide juhtiv laenuvõrdlusplatvorm Altero on laiendamas oma koostöövõrgustikku Eestis, tuues klientideni veelgi rohkem paindlikke ja konkurentsivõimelisi laenupakkumisi. Hiljuti liitusid platvormiga Citadele pank ja Mogo, kes pakuvad Eesti turul väikelaene.