Finantsjuhtide keskmine palk kasvas esimesel kvartalil 278 eurot. Palgakasv on suurem pigem meestel, aga jääb siiski naisfinantsjuhtide keskmisele palgale alla.
- Aasta vahetumine tõi finantsjuhtidele palgakasvu. Foto: Liis Treimann
Finantsjuhina saab kõrgeimat börsifirma juhatuse liikme kuutasu just mees, kelle kuutasu oli juba möödunud aastal üle 3 korra kõrgem praegusest keskmisest finantsjuhi palgast.
Keskmine finantsjuhtide brutopalk oli käesoleva aasta I kvartalis 3618 eurot, mis on möödunud kvartaliga võrreldes märgatavalt kasvanud. Neljandas kvartalis oli ametiala keskmine palk 3340 eurot.
Äripäev kirjutas aga maikuus, et Nasdaq Balticu andmetel saab börsifirmade finantsjuhtidest juhatuse liikmena kõige kõrgemat palka Meelis Paakspuu LHV pangast, kelle 2022. aasta keskmine kuutasu oli 12 750 ja Ekspress Grupi finantsdirektor Signe Kukini töötasu oli 10 583 eurot. Mõlema tasud olid tõusnud üle 20% ja nendele lisandusid tulemustasud. Möödunud aasta mõjukas finantsjuht Veiko Räim Enefit Greenist sai möödunud aastal kuutasuna 9636 eurot, mis oli aastaga tõusnud 13 protsenti, sellele lisandusid samuti tulemustasud. Kui neid tasusid kõrvutada ametiala keskmise töötasuga, siis on näha, et finantsjuhtide palgaerinevus võib väga suur olla.
Meeste palk kasvab kiiremini, aga jääb ikka naiste palgale alla
Täisajaga töötavate meeste ja naiste keskmine töötasu võrdluses näeme, et finantsjuhtide palgalõhe suurenes IV kvartalis naiste kasuks. Kui IV kvartalis teenisid naisfinantsjuhid keskmiselt 303 eurot rohkem kui meesfinantsjuhid, siis käesoleva aastal on palgaerinevus 237 eurot. Naiste palk on suurenenud aastaga võrreldes 388 ja eelmise kvartaliga võrreldes 248 eurot, meeste palk aga vastavalt 409 ja 314 eurot. Kuigi meeste palk on naiste palgaga võrreldes kiiremini kasvanud, siis naised siiski veavad finantsjuhtide palgarallit.
Finantsjuhtide keskmine palk naistel ja meestel:
Palgajaotus erinevates piirkondades
Mediaanpalk oli I kvartalis madalaim Lääne-Virumaal, mis on aastaga isegi 26 eurot langenud. Aasta tagasi oli madalaim mediaanpalk Pärnumaa finantsjuhtidel. Mediaanpalk erineb väljatoodud piirkondades juba üle 1300 euro, keskmine palk erineb aga veelgi enam, Harjumaa finantsjuhid saavad üle 1900 euro suuremat keskmist palka võrreldes Lääne-Virumaa finantsjuhtidega.
Võrdlustabelis on välja toodud need maakonnad, milles on andmed olemas finantsjuhtide keskmiste ja mediaanpalkade kohta ehk seal maakonnas on registreeritud üle 20 vastava ametiga töötaja.
Finantsjuhtide palgajaotus maakondades I ja IV kvartalis 2022 ja I kvartalis 2023:
* Mediaanpalk näitab summat, millest rohkem ja millest vähem teenivaid töötajaid on sellel ametikohal selles maakonnas ühepalju.
Vanuselise koosseisu puhul näeme, et kui finantsjuhid on peamiselt vanuses 45–54-aastased, selle järgneb 35–44-aastaste vanusegrupp, mis on möödunud aastaga võrreldes kasvanud, nendest vanemaid ja nooremaid finantsjuhte on juba vähem.
Finantsjuhtide all on Statistikaameti raportis silmas peetud ka finantsdirektoreid ja rahandusosakondade juhte. 2023. aasta esimese kvartali seisuga oli finantsjuhina töötavaid mehi 650 ning naisi 783, finantsjuhtide arv on olnud viimasel kvartalil tõusutrendis.
Seotud lood
Statistikaameti andmetel oli keskmine brutokuupalk 2023. aasta esimeses kvartalis 1741 eurot ehk 13,3% kõrgem kui eelmisel aastal samal ajal. Mediaanpalk oli samal ajal 1424 eurot. Reaalpalk oli tänavu esimeses kvartalis 1443 eurot ehk 3,2% väiksem kui mullu.
Riigiametnike keskmine palk kasvas ligi 10%
Rahandusministeerium avaldas möödunud nädala lõpus riigiametnike palgad, kus peaminister Kaja Kallas on oma palga poolest kolmandal kohal, samas möödunud aastal oli Kallas alles 11. kohal.
Töökuulutustes pakutav keskmine brutopalga vahemik oli 2023. aasta esimeses kvartalis 1483–1989 eurot, mida on 11% rohkem kui 2022. aastal samal ajal, näitab tööportaali CVKeskus.ee statistika.
Finantsjuhtide keskmine palk IV kvartalis märkimisväärset tõusu ei teinud, aga naisfinantsjuhtide palk on meestest üle 300 euro kõrgem. Harjumaa finantsjuhid saavad aga ühe maakonna finantsjuhtidest keskmiselt üle 1700 euro suuremat keskmist palka.
Eestis on laialdane kohtupraktika selle kohta, kus juhatuse liikmelt on maksejõuetu äriühingu maksuvõlg sisse nõutud, sest juht on rikkunud oma lojaalsus- või hoolsuskohutust, ütles endine riigi peaprokurör, Soraineni advokaadibüroo partner ja vandeadvokaat Norman Aas.
Hetkel kuum
Tagasi Finantsuudised esilehele