Sunly hakkab maksma Lääne-Nigula vallale 0,6% Risti päikesejaama müügikäibest
Sunly alustas Ristil Baltikumi suurima päikesepargi ehitust. 2026. aasta sügisel tööd alustava 244 MW koguvõimsusega pargi müügikäibest 0,6% hakkab kevadel sõlmitud kokkuleppe alusel saama Lääne-Nigula vald.
Näiteks elektrihinna 5 senti/kWh korral on vastav tasu ca 75 000 eurot aastas. Kokkulepe kehtib 25 aastat, mis on päikesepargi eeldatav minimaalne eluiga. Tuulepargi käiku andmisel järel pakub Sunly kogukonnale lisaks ka soodsamat elektrit.
Ühel mu tiimiliikmel oli kujunenud sügav depressioon ja ma olingi viimane inimene, kes teada sai, meenutas Sunly finantsjuht Lili Kirikal tänavuse Pärnu finantskonverentsi laval ühte valusamat hetke oma karjääris.
Aprillis asus päikesekatuseid arendava ja tootva Eesti ettevõtte Solarstone finantsjuhi ja juhatuse liikmena tööle Andres Zoober. Varem töötas ta transpordifirma Hernetes finantsjuhina ja enne seda Luminori/Nordea pangas krediidijuhina. Zoober räägib märtsis omanikku vahetanud – asutajatelt Raul Kirjaneni varahaldusettevõtte Biofuel OÜ enamusomandusse – ettevõtte tulevikuplaanidest.
Sunly kaasas 300 miljonit eurot Skandinaavia ja Prantsuse investoritelt 1,3 GW päikese-, tuule-, salvestus- ja hübriidparkide ehituseks. Investeeringuga ehitatakse Baltikumi ja Poola suuremahulisi hübriidparke, mis aitavad panustada regiooni taastuvenergia kättesaadavusse.
Soome on Eesti ettevõtjale üks loogilisemaid laienemissihte – geograafiliselt lähedal, majanduslikult arusaadav ja kultuuriliselt tuttav. Kuid see ei tähenda, et Soomes äritegevus oleks lihtne või kiiresti tasuv. Saates „Finantsuudised fookuses“ arutasid Soome turu plusse ja miinuseid kaks kogenud praktikut: Soome-Eesti Kaubanduskoja ja Finesta Balticu juhatuse liige Heikki Mäki ning Soomes tegutseva raamatupidamis- ja maksunõustamisettevõtte CH Konsultatsioonid juht Christer Haimi. Kahe peale kokku ulatuvad nende kogemused Eesti ja Soome vahel äri ajades pea neljakümne aastani.