Tänavuse Pärnu Finanantskonverentsi avab London Business Schooli rahandusprofessor Alex Edmans. Ta on finantskonverentsi 27 aasta pikkuse ajaloo üks kuulsamaid esinejaid. Edmans toob konverentsile oma globaalse mõju ja uuenduslikud ideed, mis on inspireerinud nii akadeemikuid kui ka praktikuid üle maailma.

- Alex Edmans
- Foto: TEDx Manchester
Selgitame tema mõjukust võrdluses Aswath Damodaraniga – rahandusprofessoriga, kes on rahanduse erialal üle maailma tuntud legend. Edmans kuulub Damodaranist nooremasse põlvkonda ja on samuti teel legendiks saamisele. Edmans sündis 1970. aastal Londonis ja professoriks sai 2013. aastal Whartoni ärikoolis. Damodaran sündis 1957. aastal Indias Chennais ja professoriks sai New Yorgi ülikooli Sterni ärikoolis 1986. aastal.
Damodaran on tuntud kui "väärtuse hindamise dekaan" (Dean of Valuation), kellel on tohutu jälgijaskond: tema YouTube'i kanalil on üle 425 000 tellija, ta on avaldanud hulgaliselt raamatuid (neist kaks on Äripäeva avaldanud ka eesti keeles: „Väärtuse hindamise taskuraamat“ ja „Narratiiv ja numbrid“).
Tema blogi "Musings on Markets" on kogunud miljoneid vaatamisi. Tema mõju ulatub nii akadeemilisse maailma kui ka praktiseerivate investoriteni, mistõttu on ta finantsvaldkonnas ikooniline nimi. Damodaran postitab lisaks blogile regulaarselt LinkedInis, kus tal on üle 250 000 jälgija.
Artikkel jätkub pärast reklaami

- Aswath Damodaran
- Foto: Oslo Business Forum
Edmans on tuntud oma töö eest rahanduskäitumise, ettevõtete sotsiaalse vastutuse ja jätkusuutlikkuse valdkonnas. Viimasest ajast on palju tähelepanu pälvinud tema teadusartikkel "The End of ESG". Edmans on sage esineja konverentsidel ning meedias, tema TED-kõnesid ja TEDx-kõnesid ("What to Trust in a Post-Truth World", "The Pie-Growing Mindset" ning "The Social Responsibility of Business") on kokku saanud üle 3 miljoni vaatamise.
Edmansi 2020. aasta raamat "Grow the Pie: How Great Companies Deliver Both Purpose and Profit" on nüüdseks tõlgitud 9 keelde (araabia, hiina, prantsuse, itaalia, jaapani, korea, portugali, vene ja türgi keel), mis tõestab tema globaalset mõju.
Tema 2024. aasta raamatut „May Contain Lies“, mis õpetab teed leidma väärinfo ookeanis. saadab samuti edu, see ilmub peatselt ka eesti keeles. Ta on ka maailma kõige populaarsema ärirahanduse õpiku „Principles of Corporate Finance“ kaasautor Richard Brealey, Stewart Myers ja Franklin Alleni kõrval alates raamatu 14. trükist (äsja ilmus põhjalikult uuendatud 15. trükk).
Edmans on aktiivne LinkedInis, kus tal on ligi 60 000 jälgijat.
Kui võtta Damodarani mõjukuseks 100%, siis kui mõjukas on temaga võrreldes Edmans?
Muidugi on säärane võrdlemine subjektiivne, aga AI-abimehed teevad selle ikkagi ilma vastu puiklemata ära. Chat GPT ja Grok 3 ütlevad, et kui Damodaran on 100%, võiks Edmansi kuulsuseks hinnata olla umbes 60–70% sellest. Copilot pakub, et Edmansi tuntus on umbes 70-80% Damodarani omast.
Pole paha, kui arvestada, et Edmans on oma tuntust kasvatanud alles ca 15 aastat, aga Damodaran ligi 40 aastat. Kui Damodaran on nagu Metallica, siis Edmans on nagu Rammstein.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Äripäev ja Finantsuudised annavad järgmise aasta aprillis välja raamatu, mis aitab oma peaga mõelda ning edukalt läbida eksitava info tulva.
London Business Schooli rahandusprofessorit Alex Edmansit võib iseloomustada lausega „kes palju teeb, see palju jõuab“. Muuhulgas on ta pidanud mitu loengusarja Gresham College'is, mille missioon on pakkuda ülikoolitasemel tasuta avalikke loenguid. Need on kõigile kättesaadavad järeltarbimiseks nii video-, audio- kui ka tekstivormis.
2025. aasta Pärnu Finantskonverentsil esinev London Business Schooli rahandusprofessor Alex Edmans valiti äsja Briti Akadeemia liikmeks panuse eest humanitaar- ja sotsiaalteadustesse.
Praegu on ESG tippaeg. Sellest räägivad juhid, investorid, regulaatorid, äritudengid ja isegi avalikkus. Suured ettevõtted võtavad tööle kestlikkuse juhte, põhjendavad strateegilisi otsuseid nende ESG-mõju põhjal ja seovad juhtide töötasu ESG-mõõdikutega.
Raamatupidaja ülesanded võivad ulatuda lihtsast andmesisestamisest kuni finantsjuhi pädevuseni, samuti kõigub rnende palgavahemik viiesajast eurost kuni mitme tuhandeni, tõdes raamatupidamisfirma Numeri OÜ teenuste juht Allan Kaunis. Ometi on kordades olulisem see, milline on raamatupidaja pädevus.