"Minu kogemus teadlasena ütleb, et kui andmeanalüüsi tulemus tundub liiga ilus – ma näen üllatavalt suurt ja tugevat seost –, siis enamasti on kuskil tehtud mingi viga,” ütles statistikaprofessor Krista Fischer Äripäeva raamatuklubi saates.

- Paavo Siimann, Krista Fischer ja Eero Merilind.
- Foto: Andres Laanem
Saade on inspireeritud sel kevadel eesti keeles ilmunud raamatust „Võib sisaldada valet“ ja
raamatu üle arutame statistikaprofessori Krista Fischeri ning perearsti ja riigikogu liikme Eero Merilinnuga.
Saates võetakse vaatluse alla, miks võivad viia ka õiged andmed valede või eksitavate järeldusteni. Miks inspireerivate kogemuslugude põhjal tehtavad üldistused on ohtlikud? Milliseid vigu andmetest tõde ja tõestusi otsides tihti tehakse? Ja kuidas uuringutulemusi võidakse teadlikult või teadmatusest moonutada poliitiliste otsuste või rahastuse mõjutamiseks?
Eero Merilind arutleb äsjase valitsuse liikmete usaldamist hindava uuringu üle: „Väga ilus tabel on tehtud, aga kas tegemist on usalduse või tuntusega? Kui Erki Keldo ja Kuldar Leisi vastu on usaldus väike, siis kas asi võib olla selles, et neid ei tunta?“
Artikkel jätkub pärast reklaami
Saatejuht on Paavo Siimann. „Ettevõtjad, juhid ja spetsialistid, kes peavad uuringuid tellima, on paremad tellijad, kui nad selle raamatu läbi loevad – oskavad täpsemaid küsimusi küsida ja nõudlikumad olla,“ ütleb ta.
Krista Fischer: kui andmed tunduvad liiga ilusad, siis enamasti on kuskil tehtud viga
Vaata ka Alex Edmansi raamatu esitlust Pärnu Finantskonverentsil. Laval on Edmans ja KPMG nõustamisteenuste juht Hanno Lindpere.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
Kohustuslik kirjandus otsustajatele
Andmeid ja fakte, tihti ka üksteisele vastu käivaid, kuid pealtnäha andme- ja teaduspõhiseid väiteid on tänapäeval võimatu ignoreerida – nende abil üritatakse suunata nii meie igapäevaelu otsuseid, firmade äristrateegiat kui ka riikliku poliitikat, tõdeb akadeemik Krista Fischer, Tartu Ülikooli matemaatilise statistika ja biostatistika professor.
Tänavu kevadel eesti keeles ilmunud rahandusprofessor
Alex Edmansi raamat„Võib sisaldada valet“ ei püüa šokeerida lugejat paljastusega, et meid ümbritseb valeinfo – me juba teame seda. Selle asemel avab ta silmad palju keerulisemale tõsiasjale: valet ei levita ainult pahatahtlik propagandist, vaid ka hästi haritud ja heade kavatsustega inimene. Sageli oleme selleks meie ise.
Raamatupidaja ülesanded võivad ulatuda lihtsast andmesisestamisest kuni finantsjuhi pädevuseni, samuti kõigub rnende palgavahemik viiesajast eurost kuni mitme tuhandeni, tõdes raamatupidamisfirma Numeri OÜ teenuste juht Allan Kaunis. Ometi on kordades olulisem see, milline on raamatupidaja pädevus.