„Tööpäevad on väga hektilised, vahel muutuvad asjad ööga,“ ütleb iduettevõtte GScani finantsjuht Remo Kuldkepp. GScan pakub tehnoloogiat, mis suudab näha betoonkonstruktsioonide sisse kuni 10 meetri sügavuseni – see ületab kordades konkureerivate lahenduste suutlikkust. Säärase tehnoloogia turule toomine on kapitalimahukas ja pikk protsess, kus tootearendus võib võtta aastaid ja müügitegevus algab alles pärast mitmeid piloteerimisi.

- GScani finantsjuht Remo Kuldkepp
- Foto: Sven Tupits
Kuldkepi laual kohtuvad äriplaanid, investormaterjalid, rahavoogude planeerimine, juriidika, hinnastrateegiad ja projektipõhine toetuste haldus. Kõik see kokku loob üsna unikaalse töökeskkonna. „Pean tagama, et investoritelt ja grantidest saadud kapital liiguks selleks ettenähtud kohta. See on nagu finantshügieeni jälgimine – et olemasolevad vahendid kontrollimatult ei põleks.“
Sellega Kuldkepi töö ei piirdu – pidevalt käib ka strateegiline ettevalmistus tulevaste investeerimisvoorude jaoks. Eesmärk on leida partner, kes ei panusta üksnes kapitali, vaid toob ettevõttesse ka rahvusvahelise kogemuse ja kontaktvõrgustiku, mis toetaks laienemist eeskätt Saksamaale ja Suurbritanniasse. Raha kaasamine on tema sõnul vaid osa võrrandist – sama tähtis on õige koostööpartneri leidmine, kellega koos kasvada.
Paralleelselt käib töö ettevõtte käibekapitali juhtimisega. Kuna seadmete tootmistsükkel võtab kuni kuus kuud ning klientide maksetähtajad on pikad, tuleb pidevalt mõelda, kuidas katta ajutisi rahavoogude lünki ja tagada, et teenus ei katkeks.
Süvatehnoloogia iduettevõtte finantsjuhtimine on Kuldkepile uus kogemus ja ta peab seda endale väga arendavaks. Tavapärased raamistikud ei pruugi siin alati kehtida – iga olukord nõuab oma lähenemist ning tihedat koostööd nii teadlaste, inseneride kui ka investoritega.
See teema pakub huvi? Hakka neid märksõnu jälgima ja saad alati teavituse, kui sel teemal ilmub midagi uut!
Seotud lood
“Kõige olulisem osa minu töös on see, et meil oleks projektide elluviimiseks olemas käibevahendid,” ütleb SRC Groupi finantsjuht Kennet Jõgi. SRC Group tegutseb mitmel sihtturul Euroopas ja Ameerikas, pakkudes laevade ümberehituse ja remondi teenuseid.
Margus Pärna kogemus finantsjuhina ulatub läbi eri sektorite – kütuseärist ja sõjatööstusest jaekaubandusse, krüptomaailma ja automatiseeritud äriplatvormideni. Praegu arendab ta Ebitatori platvormi, mis aitab ettevõtete omanikel hinnata oma äri väärtust, leida viise selle suurendamiseks ja panna ettevõtte osaliselt või täielikult müüki.
Ühest küljest on riigieelarve koostamine ja haldamine on rangete etappide ja tähtaegadega protsess. Teisalt nõuab see töö suurt paindlikkust, sest poliitilised otsused võivad jõuda finantsjuhtide lauale ootamatult. Transpordiameti finantsosakonna juhataja Mairi Roots räägib tööst, mis peitub Eesti teede, lennunduse ja merenduse arengut määravate otsuste taga.
Leedu kinnisvaraarenduskontserni KAITA Group kinnisvarahaldusettevõte KAITA Living pakub 11,5% aastaintressiga tagatud kaheaastase tähtajaga võlakirju. Eesti investorid saavad esitada investeerimistaotlusi pankade ja finantsvahendusfirmade kaudu reedel, 11. juulil kella 15:30ni. Esimese vooru jooksul plaanib ettevõte kaasata 2 miljonit eurot, võimalusega suurendada koguemissiooni mahtu kuni 8 miljoni euroni. Emissioon noteeritakse NASDAQ First North alternatiivturul.