Krüptomüntide esmapakkumine on saanud rahakaasamise vormina ülipopulaarseks ja seda on aina enam hakanud kasutama ka Eesti ettevõtted. Eile teatas verivärske Eestis registreeritud ettevõte Better Betting SA, et soovib samuti ICOga õnne proovida ja kaasata kuni 30 miljonit dollarit.
- Kihlveoplatvorm loodetakse valmis saada tänavu suvel Venemaal toimuva jalgpalli MMi ajaks. Foto: shutterstock.com
Tegu on 2017. aasta novembris loodud firmaga, mille peamine valdkond on Äripäeva infopanga andmetel programmeerimine. Tallinnas Rotermanni kvartalis asuvat firmat juhib 54aastane Adriaan Arthur Brink, kaaslooja on David Vanrenen.
Ettevõtte tutvustusest selgub, et firma plaanib pakkuda kihlveosüsteemi, mis töötaks põhimõttel „inimeselt inimesele“ ning oleks „tõendatult õiglane ja lõhkumatu“. Samuti lubatakse juurdepääsu teistele mängukeskkondadele, mis on muude riikide jurisdiktsiooni all. Kasutaja jaoks tuuakse võimaliku rosinana välja, et süsteem aitaks kihlveohuvilised „suurematele turgudele, kus saab suurematele panustele mängida“.
Ettevõtte koduleheküljel öeldakse, et finantseerimiseesmärk on 30 miljonit dollarit, kuid koguda loodetakse vähemalt 2 miljonit dollarit. Toode ise peaks eelduste kohaselt valmima tänavu suveks, kui toimuvad jalgpalli maailmameistrivõistlused Venemaal. Krüptomünt on kõikide ICO-traditsioonide kohaselt plaanis viia populaarsematele kauplemisplatvormidele.
Better Betting on vaid üks Eestis registreeritud firmade pikas reas, mis krüptomüntide plahvatuslikku populaarsust ära kasutab. Hiljuti teatas mullu septembris loodud CrowdCoinage OÜ ICOst, millega loodetakse koguda raha „läbipaistva ja kasutajasõbraliku operatsioonisüsteemi loomiseks, mis lahendaks ICO-pettuse probleemi ja kindlustaks, et raha kasutataks sihtotstarbeliselt“. Sealjuures on ettevõtte loojal Peep Paumil plaan siduda ICO-keskkond Eesti e-residentsusega.
See on vaid väike osa viimasel ajal tehtud ICOdest. Näiteks Zonto OÜ kogus oma kodulehekülje andmetel investoritelt mullu oktoobris 6,1 miljonit dollarit, Exscudo OÜ 5,3 miljonit, ETH Lend, mille krüptomünt on registreeritud ka coinmarketcap.com-is, tõstis 2 miljonit dollarit. Coinmarketcap on ettevõtte tuleviku suhtes optimistlik ja hindab Lendi turuväärtuse 150 miljonile eurole. Crowdwiz OÜ-l, mis lubab detsentraliseeritud investeerimist, on token'ite müük alles pooleli, kuid praegu on veebilehe andmetel investoritelt kogutud üle 6 miljoni dollari.
Autor: Liina Laks, Äripäev
Seotud lood
Kas plokiahelat, millel põhinevad krüptorahad nagu Bitcoin, saab kasutada miljonite vaeste inimeste aitamiseks finantsteenuste juurde? Hiljutised uudised IBM-ilt ja MasterCardilt näitavad, et see on võimalik, kirjutab sotsiaal-riskikapitalist Mir Haque.
Singapurist tagasi Eestisse kolinud noorte eestlaste rajatud alternatiivpank Change kaasas oktoobris ICOga 17,5 miljonit dollarit ja on sihiks võtnud tõusta viie aasta pärast üheks maailma juhtivaks pangaks.
Krüptomündi abil rikkaks saanud inimesed tahavad õige pea oma varakust nautima hakata – osta maju, autosid, ehteid, jahte ning peent kunsti. Seetõttu sahistatakse finantsmaailmas, et ehk hakkavad pangad õige pea andma laenu bitcoini tagatisel.
Kui küsida mõnelt laia haardega spekulandilt, mis on hetkel kõige kuumem turg, siis tõenäoliselt jõuab jutt üsna ruttu krüptoraha, bitcoin’i ja plokiahelani. See pole ka mingi ime, sest meedia on täis artikleid inimestest, kes bitcoin’iga kaubeldes kindlustavad oma pensionipõlve, nagu ka uudiseid kõikvõimalikest uutest krüptorahadest ja plokiahela tehnoloogia võimalustest, kirjutab Eesti Panga asepresident Madis Müller.
Eesti turul üle 30 aasta tegutsenud Smarten Logistics pakub kolmanda osapoole logistikat ehk 3PL. Me hoolitseme kõige logistikaga seonduva eest: alates laovarude planeerimisest, kaupade vastuvõtust, arvele võtmisest, ladustamisest ning lõpetades nende klientideni toimetamisega. Lähemalt räägib Martin Karolin Smarteni müügiosakonnast.
Hetkel kuum
Tagasi Finantsuudised esilehele