Soome maksuamet ootab krüptovaluutadega tehtud tehingutelt 30 miljoni euro suurusjärgus makse. „Meil on võimalusi isikud kindlaks teha,“ hoiatab maksuamet.
Suurem osa krüptovaluutadega tehinguid teinud soomlastest ei ole varem tulusid maksuametile teada andnud. Möödunud sügise buumi tulemusena on tehingutelt saadud kasum aga varasemaga võrreldes vähemalt kümnekordistunud.
Krüptovaluutadega teenitud kasum kuulub Soomes maksustamisele siis, kui see kasutusele võetakse ehk vahetatakse tavapärase valuuta või hüvede vastu. Eelmisel aastal võtsid paljud bitcoin'iga teenitud kasumi välja.
„Suur osa inimesi on krüptovaluutadega teenitud tulu maksuametile teatamata jätnud. Oleme seda märganud, võrreldes oma kogutud andmeid inimeste deklaratsioonidega,“ ütles maksuameti spetsialist Timo Puiro.
Puiro sõnul on amet tuvastanud üle 3300 soomlase, kes peaksid bitcoin'ide pealt maksu maksma. Osal neist on maksutähtaeg alles ees, teistel aga juba möödas.
3300 inimese bitcoin'idelt saadud kasum on suurusjärgus 100 miljonit eurot, millelt maksuamet loodab saada 30 miljoni euro jagu makse.
Seotud lood
Kas plokiahelat, millel põhinevad krüptorahad nagu Bitcoin, saab kasutada miljonite vaeste inimeste aitamiseks finantsteenuste juurde? Hiljutised uudised IBM-ilt ja MasterCardilt näitavad, et see on võimalik, kirjutab sotsiaal-riskikapitalist Mir Haque.
Krüptomündi abil rikkaks saanud inimesed tahavad õige pea oma varakust nautima hakata – osta maju, autosid, ehteid, jahte ning peent kunsti. Seetõttu sahistatakse finantsmaailmas, et ehk hakkavad pangad õige pea andma laenu bitcoini tagatisel.
Kui küsida mõnelt laia haardega spekulandilt, mis on hetkel kõige kuumem turg, siis tõenäoliselt jõuab jutt üsna ruttu krüptoraha, bitcoin’i ja plokiahelani. See pole ka mingi ime, sest meedia on täis artikleid inimestest, kes bitcoin’iga kaubeldes kindlustavad oma pensionipõlve, nagu ka uudiseid kõikvõimalikest uutest krüptorahadest ja plokiahela tehnoloogia võimalustest, kirjutab Eesti Panga asepresident Madis Müller.
Kuidas alustada ärianalüütikaga väikeses tootmisettevõttes? Ärianalüütika (BI, Business Intelligence) on oluline tööriist, mis aitab isegi väikestel tootmisettevõtetel teha andmepõhiseid otsuseid, parandada efektiivsust ja suurendada kasumlikkust. Kuigi see võib alguses tunduda keeruline, saab BI kasutuselevõtu jagada loogilisteks sammudeks, mis on jõukohased ka väiksematele ettevõtetele.